«Στραγγάλισε» τη Βίρτους και της τα πήρε… όλα ο Ολυμπιακός!

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κυρίως στην άμυνα, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και νίκησε 74-69 τη Βίρτους Μπολόνια

Με άμυνα που… δάγκωνε στο δεύτερο μέρος και ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε επιμέρους σκορ 20-5(!), ο Ολυμπιακός επικράτησε 74-69 της Βίρτους, στο κατάμεστο ΣΕΦ, υπερκαλύπτοντας και το -2 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Πέμπτη σερί νίκη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ανέβηκαν στο 17-11 και διατηρούνται στην πρώτη εξάδα. Από την άλλη, στο ίδιο ρεκόρ υποχώρησε η ομάδα από την Μπολόνια.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Λούντζη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρική αρχή με πολλά λάθη από τους «ερυθρόλευκους», με αποτέλεσμα η Βίρτους να πάει στο 2-6 στα πρώτα δύο λεπτά και στη συνέχεια με τον Μπελινέλι στο +6 (6-12), στο 5’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με μπροστάρη τον Κάναν για την ισοφάριση (12-12), με τους Μίκι και Χάκετ να απαντούν για το +5 (14-19) των Ιταλών, στο 8’.

Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Ντόμπριτς διατηρούσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, αλλά ο Κάναν μείωσε τη διαφορά στον πόντο (21-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Πολύ κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα λάθη του να δίνουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στη Βίρτους και τους Λούντμπεργκ και Ζίζιτς να την στέλνουν στο +8 (24-32), στο 13’. Μέσα από την άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν πόντους με Πετρούσεφ και Μπραζντέικις πλησιάζοντας προσωρινά (28-32), με τους Σενγκέλια και Παγιόλα να στέλνουν τους φιλοξενούμενους στο +9 (28-37), στο 16’. Με την επιστροφή του Παπανικολάου στο παρκέ, οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν (33-37), αλλά οι Ιταλοί απάντησαν με τρίποντα και έστειλαν τη διαφορά στο +12 (34-46), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν μία άμυνα και με τρίποντο του Παπανικολάου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (37-46) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Εξαιρετική εκκίνηση από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με τον Φαλ να… σκεπάζει τα καλάθια στην άμυνα και τους Παπανικολάου, Κάναν και Πίτερς να κάνουν σερί 13-0, για το πρώτο προβάδισμα και το +4 (50-46), στο 25’. Με βολές του Χάκετ σημείωσε η Βίρτους τους πρώτους της πόντους, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την τρομερή τους άμυνα, οι παίκτες του Μπάνκι ήταν πολύ άστοχοι και Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ πήγαν στο +7 (55-48), στο 28’. Με καλάθι και φάουλ του Σενγκέλια πέτυχαν το πρώτο εντός πεδιάς τους οι Ιταλοί, με το κάρφωμα του Φαλ να στέλνει την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +6 (57-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με καλή άμυνα και τους Ράιτ και Πετρούσεφ στην επίθεση, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (63-53), στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Το τέμπο του ματς παρέμενε πολύ χαμηλός, με άστοχα σουτ εκατέρωθεν, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν σταθερά την απόστασή τους με τον ΜακΚίσικ (68-57), μέχρι το 36’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έπαιξαν με τον χρόνο, χάνοντας ρυθμό στην επίθεση, με τους Σενγκέλια και Μίκι να μειώνουν (69-64), στο 39’. Με ένα καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος ο Ολυμπιακός πήρε «ανάσα», με το τρίποντο του Παγιόλα να μειώνει (71-67), στα 36’’ πριν τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο με τον Πίτερς για το +7 (74-67), στα 16,5’’, με τον Λούντμπεργκ να διαμορφώνει το τελικό 74-69!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69