Ξετύλιξε τα δώρα η Μακάμπι και πλέον ψάχνει… θαύμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός!

Η Μακάμπι επικράτησε με το εμφατικό 4-1 στο Καραϊσκάκη και πλέον η ομάδα του Μεντιλίμπαρ αναζητά ένα… θαύμα στη ρεβάνς

Αδίκησε τον εαυτό του και… δωρίζει την πρόκριση ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην άμυνά τους και «χάρισαν» (χωρίς υπερβολή) τέσσερα γκολ στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία έφυγε από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με εμφατική νίκη και πάνε στη ρεβάνς με την… προίκα του 4-1.

Ολομόναχοι οι «εκτελεστές» των γκολ των φιλοξενούμενων και στα τέσσερα γκολ, βρήκαν δίχτυα με χαρακτηριστική ευκολία και πέρασαν ένα πολύ πιο εύκολο βράδυ απ’ ότι θα περίμεναν. Πολλά τα ζητήματα μεσοαμυντικά για τους Πειραιώτες, που είχαν έναν Έσε να τρέχει σε όλο το γήπεδο, τον Όρτα να είναι ο μόνος που προσπαθούσε να δημιουργήσει και τους έλλειψε το καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Σε μία εβδομάδα η ρεβάνς στη Σερβία, αλλά πλέον η πρόκριση στα προημιτελικά του Europa Conference League θα συνιστά ένα… θαύμα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα με τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο μετά από 7 διαδοχικές νίκες. Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφονται πλέον στο ματς της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο για την πρεμιέρα των playoffs.

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, επιλέγοντας τον Πασχαλάκη στην εστία και τους Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο, Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας. Έσε, Τσικίνιο τα δύο εξάρια και μπροστά τους ο Όρτα, στα πλάγια οι Φορτούνης, Ποντένσε και στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Κααμπί.
Με 4-3-3 παρέταξε την Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Ρόμπι Κιν. Στην εστία ο Μισπάτι και οι Σαχάρ, Σαμπορίτ, Ναχμίας, Ρεβίβο στην τετράδα της άμυνας. Οι Φαν Όφερεϊμ, Πέρετζ, Κανισόφσκι στην τριάδα του άξονα, με τους Μίλσον, Ντάβιντα στα εξτρέμ και τον Ζάχαβι στην κορυφή της επίθεσης.

Στον… ύπνο έπιασε τον Ολυμπιακό η Μακάμπι Τελ Αβίβ, δείχνοντας άριστα διαβασμένη. Φόρτωσε τα άκρα των «ερυθρόλευκων» και κυρίως τη δεξιά πλευρά με Ροντινέι-Φορτούνη που υστερεί τακτικά και ανασταλτικά, βρίσκοντας γκολ μόλις στο 5’: Ο Μίλσον έκανε κακή πάσα, όμως η μπάλα πέρασε πρώτα κάτω από τα πόδια του Έσε, μετά δίπλα από τον Ρέτσο και κατέληξε στον Ζάχαβι ο οποίος εκτέλεσε για το 1-0. Και τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από νέα αδράνεια στην ερυθρόλευκη άμυνα, ο Σαχάρ με κοντινό τελείωμα όντας αμαρκάριστος μετά το ριμπάουντ που πήρε από την επέμβαση του Πασχαλάκη έγραψε το 2-0.

Η αντίδραση ήταν άμεση από πλευράς Ολυμπιακού, αφού στο 13ο λεπτό η ομάδα του Μεντιλίμπαρ μείωσε με κεφαλιά του Ελ Κααμπί στο ύψος του δευτέρου δοκαριού από σέντρα του Φορτούνη. Ο κόσμος μπήκε ξανά στην εξίσωση, το πρέσινγκ άρχισε να γίνεται πιο έντονο και με σωστό συντονισμό από τους Πειραιώτες, κάνοντας δύσκολη τη ζωή των φιλοξενούμενων. Η Μακάμπι ψαχνόταν διαρκώς στο ταχύτατο transition που διαθέτει ως ομάδα, είχε στοχεύσει τον Ροντινέι αλλά και τον Τσικίνιο στον άξονα και έβγαζε φάσεις. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δει την εστία του να παραβιάζεται για τρίτη φορά, με τον Μίλσον να περνά ξανά με ευκολία τον Ροντινέι και να δίνει έτοιμο γκολ στον Ζάχαβι για το 3-1. Ένα σκορ που έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα και να βρουν ένα δεύτερο τέρμα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο δεύτερο μέρος. Πήρε την κατοχή, κατάφερε να κρατήσει στο μισό γήπεδο τους Ισραηλινούς και έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ στο 51ο λεπτό. Ο Όρτα έκανε εκπληκτικό σόλο ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες, έσπασε την κατάλληλη στιγμή στον Ελ Κααμπί αλλά αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Πέρετζ από πλεονεκτική θέση. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιρναν τις μονομαχίες αλλά και τις δεύτερες μπάλες, ανανέωναν τις κατοχές τους και είχαν σε μεγάλο βαθμό την κατοχή. Παρόλα αυτά, το καθαρό μυαλό και οι σωστές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου έλειπε, με αποτέλεσμα κλασικές φάσεις να μην δημιουργούνται.

Ο Μεντιλίμπαρ έριξε στο ματς τον Μασούρα αντί του κουρασμένου και αρνητικού Τσικίνιο, ο Ολυμπιακός το πάλευε αλλά έδειχνε να αδυνατεί να σκοράρει. Κάτι που έκανε για τέταρτη φορά στο 90λεπτο η Μακάμπι, με τον Κανιτσόφσκι να σεντράρει και τον αμαρκάριστο Πέρετζ να εκτελεί για το 4-1! Ένα ακόμη γκολ καρμπόν με τα υπόλοιπα, αφού ο εκτελεστής ήταν ολομόναχος!

Τα λεπτά περνούσαν, οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν μπας και μειώσουν το εύρος της ήττας ενόψει της ρεβάνς, αλλά οι δύο τελικές του Καρβάλιο στο φινάλε δεν κούνησαν πλεκτό. Η πρώτη με γλυκό πλασέ στο 90’+1’ σταμάτησε στη συμβολή των δοκών, η δεύτερη με κεφαλιά πέρασε λίγο άουτ και το τελευταίο σφύριγμα του Πόουσον βρήκε τους Ισραηλινούς, παίκτες, σταφ και οπαδούς να στήνουν πάρτι… πρόκρισης.

MVP: Ο Μίλσον έκανε ματς για… μεταγραφή! Μόνιμη πηγή κινδύνων, δεν τον έκοβαν ούτε με «βαλέ» ο Ροντινέι κυρίως αλλά και οι συμπαίκτες του και συμμετείχε στα δύο από τα τρία γκολ του ημιχρόνου. Από κοντά ο Ζάχαβι με τα δύο γκολ του!
Η σφυρίχτρα: Ο Πόουσον δεν είχε δύσκολο ματς να διαχειριστεί, περνώντας απαρατήρητος επί της ουσίας.

Εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης - Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα - Έσε, Τσικίνιο - Όρτα, Φορτούνης, Ποντένσε - Ελ Κααμπί.

Στον πάγκο οι Τζολάκης, Παπαδούδης, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς και Ντόη.

Μακάμπι: Μισπάτι, Ρεβίβο, Σαχάρ, Σαμπορίτ, Ναχμιάς, Φαν Όφερεϊμ, Πέρετζ, Κανισόφσκι, Μίλσον, Νταβίντα, Ζαχάβι

Στον πάγκο: Μοσκέρα, Τένενμπαουμ, Α. Κοέν, Μπίτον, Γ. Κοέν, Γκολάσα, Νταβιντζάντα, Μπαλτάτσα, Κόρντομπα, Κάρζεφ, Κίκο, Τούργκεμαν

Πηγή: Sport-fm.gr