ΑΕΚ - Αλκή 2-0: Νίκησε και βλέπει ψηλότερα

Οι κιτρινοπράσινοι ήταν καλύτεροι και ανέβηκαν ξανά στην 4η θέση

Σημαντική εντός έδρας νίκη, συνοδευόμενη με καλή εμφάνιση, πέτυχε η ΑΕΚ επί της Αλκής. Η ομάδα της Λάρνακας έφτιαξε πολλές και καλές ευκαιρίες απέναντι στους ποδοσφαιριστές της «Αθάνατης» και με σκορ 2-0 συνεχίζει την ανοδική της πορεία. Ο Ακοράν πέτυχε το 1-0 ,με ωραίο σουτ εκτός περιοχής στην αντίθετη γωνιά ενώ στο 54΄ ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά, μετά από ασταθή απόκρουση του Πάρντο, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ανήκε στην ΑΕΚ. Στο 8΄ο Αντωνιάδης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω από την εστία. Στο 14΄ ο Μπελαμεϊρί πέρασε τον Τρουγιόλς, μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και έκανε το γύρισμα, ωστόσο η κεφαλιά του Ηλία έφυγε εκτός εστίας. Η ΑΕΚ απάντησε ένα λεπτό αργότερα με τον Τρισκόφσκι που κατάφερε και γύρισε εκτός περιοχής και έκανε ωραίο σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο. Στο 18΄ ο Σπόλιαριστς πήγε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 21΄ δεν κατάφερε να κάνει σωστά την προβολή ο Γιάννου σε χαμηλό γύρισμα του Αντωνιάδη στη περιοχή χάνοντας καλή προϋπόθεση για γκολ. Στο 23΄η μπάλα στρώθηκε στον Τρισκόφσκι που έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα ο Σπόλιαριτς έκανε το πλασέ εντός περιοχής αλλά ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Στο 27΄ είδαμε το δουλεμένο γύρισμα στον Τρισκόφσκι, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο οποίος έκανε το σουτ με τη μία αλλά αυτό κατέληξε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Ο Ακοράν υποδέχτηκε την μπάλα εκτός περιοχής, σύγκλινε και έκανε το πλασέ στην αντίπαλη γωνιά πετυχαίνοντας το 1-0. Στο 38΄ η ΑΕΚ είχε ωραία ανάπτυξη και συνδυασμό της μπάλας, τελικός αποδέχτης της οποίας ήταν ο Λαρένα που με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 39΄ η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς ο Ηλία εκτέλεσε με το κεφάλι εντός περιοχής αλλά ο Τόνιο εξ επαφής έδιωξε. Το Α΄ μέρος έκλεισε με αντεπίθεση των γηπεδούχων με πολύ καλές προϋποθέσεις, ωστόσο αρχικά το σουτ του Ακοράν αποκρούστηκε και στη συνέχεια ο Τρισκόφσκι έκανε το αδύνατο πλασέ που μάζεψε ο Πάρντο.

Β΄ Ημίχρονο: Σημαντικό προβάδισμα κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ νωρίς στην επανάληψη. Στο 54΄ ο Τζέφρεν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο Τρισκόφσκι, στην επαναφορά, με κεφαλιά έκανε το 2-0! Λίγο έξω από την εστία της ΑΕΚ κατέληξε στο 59΄ το εντός περιοχής σουτ του Σπόλιαριτς μετά από εκτέλεση φάουλ των φιλοξενουμένων. Στο 62΄ ο Τρισκόφσκι δέχτηκε την προωθημένη πάσα και έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Φλόρες με τάκλιν απέκρουσε σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Γιάννου κατάφερε, μετά από λάθος διώξιμο των αντίπαλων ποδοσφαιριστών, να κάνει το σουτ, χωρίς ωστόσο να απειλήσει. Στο 75΄ ο Γιάννου έκανε το συρτό σουτ με τη μία, το οποίο ωστόσο εξουδετέρωσε με σπουδαία απόκρουση ο Πάρντο. Στο 82΄ ο Λαρένα έστρωσε εκτός περιοχής και εξαπέλυσε δυνατό σουτ με κατεύθυνση το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Πάρντο, αλλά είχαμε εξίσου ωραία απόκρουση τον κίπερ της Αλκής. Στο 86΄ ο Λαρένα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ εκτός περιοχής αλλά ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ. Στο 91΄ ένα καλό δυνατό συρτό σουτ από τον Ρουσιά, έπεσε και μάζεψε εύκολα ο Πάρντο. Ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Μπελαρεϊμί μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά αυτό δεν είχε πορεία προς την εστία του Τόνιο.

Κοουτσάρισμα:

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε η ομάδα του Ισπανού τεχνικού σε όλη την διάρκεια του ματς. Κράτησε μπάλα και δημιούργησε αρκετές καλές φάσεις φτάνοντας τελικά στην νίκη.

Αλκή (Σακκάς): Δύσκολο εξ αρχής ήταν το έργο των ποδοσφαιριστών του Κύπριου τεχνικού. Η ομάδα της Ορόκλινης δεν κατάφερε να περιορίσει τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές με αποτέλεσμα να νιώθει ανακουφισμένη που δεν δέχτηκε περισσότερα τέρματα.

Διακριθέντες:

ΑΕΚ: Πολύ καλή παρουσία, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, είχαν αρκετοί ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Ανάμεσα τους ήταν οι Ιβάν Τρισκόφσκι και Ακοράν που πήραν αρκετές ενέργειες πάνω τους και πέτυχαν τα τέρματα της ομάδας τους.

Αλκή: Μοναδικός για τον οποίο μπορούμε να πούμε ότι διακρίθηκε ήταν ο Ούρκο Πάρντο που με σωτήριες αποκρούσεις του έσωσε σε πολλές φάσεις την ομάδα του.

Απογοητεύσαντες:

ΑΕΚ: Δεν υστέρησε κάποιος από πλευράς ΆΕΚ. Η αμυντική γραμμή της Λαρνακιώτικης ομάδας μπορούσε να είχε καλύτερη αντίδραση σε κάποιες φάσεις.

Αλκή: Γενικά δεν ήταν καλή η Αλκή στο σημερινό αγώνα. Ούτε η αμυντική της λειτουργία μπόρεσε να ανταποκριθεί, ούτε οι επιθετικοί της απέδωσαν τα αναμενόμενα.

Διαιτησία: Στις υποδείξεις των κίτρινων καρτών εξετάζεται ο Αβραάμ Τσούκκας που είχε την ευθύνη του αγώνα καθώς σε μερικές περιπτώσεις χαρίστηκε στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Σωστή η αποβολή όπως και οι κίτρινες κάρτες τις οποίες έδωσε.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Τόνιο, Αντωνιάδης (Καταλά 66΄), Τρουγιόλς, Μοΐσοφ, Σίλβα, Λαρένα, Κάσες, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τζέφρεν (Ακίνο 74΄), Γιάννου (Ρσουσίας 84΄).

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Φλόρες, Σταρόκιν, Ακόστα, Τριμπό (Κωνσταντίνου 78΄), Κυπριανού, Σπόλιαριτς (Γκαντάτσια 88΄), Τρατζέφσκι, Ηλία (Μπανταρά 66΄), Μπελαμεϊρί

Σκόρερ: Ακοράν (30΄), Τρισκόφσκι (54΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Σίλβα, Αντωνιάδης / Σπόλιαριτς, Κυπριανού

Αποβολές: - / Φλόρες

Διαιτητής: Αβραάμ Τσούκκας