ΑΕΚ: Στο ξεκίνημα θέλει προσοχή

Τί θα πρέπει να προσέξει η Λαρνακιώτικη ομάδα ενόψει Ντιναμό

Η ΑΕΚ κατάφερε να ορθοποδήσει στο πρωτάθλημα και να πάρει την πρώτη της νίκη, που ήρθε στην 3η αγωνιστική κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, καθώς νίκησε με 1-0 στο «ΑΕΚ Αρένα».

Πλέον άπαντες έχουν αφήσει πίσω τους το πρωτάθλημα και τη νίκη κόντρα στους «ερυθρόλευκους» και είναι επικεντρωμένοι στο ματς της ερχόμενης Πέμπτης με την Ντιναμό Κιέβου στην Πολωνία.

Η ΑΕΚ θέλει να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα μέσα στην Κρακοβία και γιατί όχι να μην φύγει ακόμη και με τη νίκη. Η ομάδα του Όλτρα έδειξε στο ματς με τη Ρεν, αλλά και στα προηγούμενα ευρωπαϊκά παιχνίδια ότι μπορεί να δει ένα μεγάλο αντίπαλο στα μάτια και να του κάνει τη ζημιά. Θυμίζουμε ότι μέχρι στιγμής σε εφτά ματς στην Ευρώπη η ΑΕΚ μετρά μόλις μία ήττα, απέναντι στη Ρεν, που ήρθε μάλιστα αναπάντεχα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Όμως παρά την απογοήτευση μετά το παιχνίδι με τη Ρεν, ο Όλτρα κατάφερε να ενθαρρύνει τους παίκτες του και να βρει τον τρόπο, ώστε να παρουσιάσει μία πολύ καλή ΑΕΚ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, παίρνοντας μάλιστα και τη νίκη.

Τώρα αυτό που πρέπει να προσέξει η ΑΕΚ στο ματς με την Ντιναμό Κιέβου είναι να κάνει ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και γενικά να μη δεχθεί γκολ γρήγορα στο ματς, κάτι που παθαίνει απέναντι στις μεγάλες ομάδες. Συγκεκριμένα η ομάδα του Όλτρα δέχθηκε γκολ στο πρώτο 25λεπτο απέναντι σε Μίντιλαντ εντός (12’ ισοφαρίστηκε σε 1-1), Παρτιζάν εντός(18’ έχανε με 1-0), Παρτιζάν εκτός (25’ έχανε με 1-0), Ρεν εντός (29’ έχανε με 1-0) και αν προσθέσεις και το ματς με την Ομόνοια, όπου και πάλι η ΑΕΚ δέχθηκε το 1-0 στο 35’. Γενικώς οι κιτρινοπράσινοι σε μεγάλα ματς κατάφεραν να κάνουν αυτοί το καλό ξεκίνημα και να μην δεχθούν γκολ μόνο σε δύο παιχνίδια με Ντνίπρο εντός και εκτός έδρας.

Επομένως αν ο Όλτρα καταφέρει να βελτιώσει το πώς ξεκινά η ομάδα το παιχνίδι και να ελέγξει από το ματς, τότε η ΑΕΚ θα αποδειχθεί πολύ σκληρό καρύδι απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου και γιατί όχι να μην φύγει και με τη νίκη από την Πολωνία.