Έβγαλε την αγγαρεία… με πεντάρα

Η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά με συνολικό σκορ 13-1

Η ΑΕΚ κέρδισε και δεύτερη φορά τον Ονήσιλο και πήρε και τυπικά την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου με συνολικό σκορ 13-1. Η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία πήρε τη νίκη με 5-1 στο «Τάσος Μάρκου». Για τους «κιτρινοπράσινους» σκόραραν οι Παναδέρο (7’), Λαμποϊκο (25’), Τόμοβιτς (33’), Ντάρμπισαϊαρ (62’) και Ολατούντζι (90'). Για την ομάδα της Σωτήρας σκόραρε ο Ντε Λίμα στο (65’).

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 7’ λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Παναδέρο. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έσπρωξε την μπάλα σε κενό τέρμα μετά από πάσα του Ολατούντζι.

Στη συνέχει ο Ονήσιλος προσπάθησε να αντιδράσει και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως μέσω στημένων φάσεων.

Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με τον Αναστασίου ο οποίος έκανε σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Παναδέρο από τα αριστερά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 21’ η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία έχασε νέα ευκαιρία και πάλι με τον Αναστασίου. Ο νεαρός βρέθηκε μπροστά από τον Κωνσταντίνου αλλά το τελείωμα του ήταν αρκετά αδύναμο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «κιτρινοπράσινοι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Λαμποϊκο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κωνσταντίνου μετά από εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου.

Στο 33’ η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία έκανε το 0-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόμοβιτς, το οποίο υποδείχθηκε μέσω του VAR.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι το 0-3.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της επανάληψης δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση. Στη συνέχεια όμως, μέσα σε ένα τρίλεπτο έγιναν όλα! Στο 62’ ο Ντάρμπισαϊαρ σκόραρε στην πρώτη του επαφή στο παιχνίδι και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ονήσιλος κέρδισε πέναλτι με τον Ντε Λίμα ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση και μείωσε σε 1-4 στο 65’.

Στο 73’ ο Ντάρμπιασαϊαρ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν απείλησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Τα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν πολλές τελικές προσπάθειες.

Στο 86’ ο Σωτηρίου έχασε πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρει αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό.

Στο 90’ ο Ολατούντζι εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα του κίπερ του Ονήσιλου και σκόραρε σε κενή εστία.

Η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία πήρε τη νίκη με 5-1 και προκρίθηκε και τυπικά στους «4» του κυπέλλου.

Ονήσιλος: Κωνσταντίνου, Κουμάσης, Ν. Τούμπας (58' Πιρές), Γκασάμα, Αχιλλέως (74' Χαβέλκα), Μαυρουδής (58' Παπαγεωργίου), Εφραιμίδης, Κορέια, Σωτηρίου, Καλαϊτζής (58' Ντε Λίμα), Αμπρέου

ΑΕΚ: Τούμπας (46' Παρασκευά), Λαμποϊκο, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Παναδέρο (34' Χριστάκη), Μαρτής, Ναούμ, Χαραλάμπους, Τόμοβιτς (60' Ντάρμπισαϊαρ)

Σκόρερ: 65' Ντε Λίμα / 7' Παναδέρο, 25' Λαμποϊκο, 33' Τόμοβιτς, 62' Ντάρμπισαϊαρ, 90' Ολατούντζι

Κίτρινες κάρτες: 56' Μαυρουδής / 63' Μαρτής

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου