Το φλερτ με την κορυφή καλά κρατεί

Η ΑΕΚ κέρδισε εντός έδρας την Νέα Σαλαμίνα με 1-0

Σε παιχνίδι που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta η ΑΕΚ κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 1-0. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημείωσε ο Ακοράν (54’). Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η γηπεδούχους ομάδα, προσπάθησε να αντιδράσει η Νέα Σαλαμίνα μετά το γκολ του Ακοράν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 26, παραμένοντας σε τροχιά Ευρώπης αλλά και ταυτόχρονα στο μείον τρία από την κορυφή. Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στην 11η θέση με 11 βαθμούς.

Καλός ο ρυθμός του πρώτου μέρους με την η ΑΕΚ να είναι η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα αλλά και αυτή που έχασε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην αμυντική της λειτουργία και προσπάθησε να απειλήσει με ορισμένες αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με ένα γυριστό άστοχο σουτ του Ντανίλο εντός περιοχής.

Η συνέχεια άνηκε στην ομάδα της Λάρνακας που έχασε αρκετές ευκαιρίες. Πιο συγκεκριμένα στο 7’ ο Φερνάντεθ με προβολή εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 15’ οι γηπεδούχοι είδαν τον Βεσελόφσκι να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Τολμές. Σε αυτή τη φάση προηγήθηκε κλέψιμο της μπάλας από τον Ναράνχο πάνω στον Σακό.

Επίσης οι Λαρνακείς ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί από τα αριστερά, όπου αγωνιζόταν ο Ιωάννου ο οποίος κατάφερε να βγάλει αρκετές σέντρες στη περιοχή. Οι Τολμές και Ναράνχο με τη σειρά τους απείλησαν με κεφαλιές σε δύο περιπτώσεις, όμως ήταν άστοχοι.

Στο 33’ ο Σπόλιαριτς έκανε ένα πολύ καλό σουτ από μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Επίσης ο Κύπριος διεθνής σκόραρε στο 38’ με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω του ότι προηγήθηκε φάουλ του Τολμές πάνω στον Χριστοφόρου.

Στο 37’ είχαμε μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ναράνχο αλλά εξίσου καλή ήταν η επέμβαση του Βεσελόφσκι.

Η τελευταία τελική του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 48’ όταν ο Χέιτλι ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ από καλή θέση, αλλά ο Άγγλος έστειλε τη μπάλα έξω.

Άξιο αναφοράς από το πρώτο μέρος είναι και το ότι ο Αντιόλο αποχώρησε ως τραυματίας στο 29’.

Ίδιο το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με την ΑΕΚ να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται μαζικά. Επίσης με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σοφρώνης Αυγουστή άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του σε 3-5-2 περνώντας στο παιχνίδι τον Τρισκόφσκι.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 51’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χέιτλι έκανε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ απόδωσαν καρπούς στο 54’ όταν ο Ακοράν εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας και με δυνατό σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Νέα Σαλαμίνα άλλαξε το σχηματισμό της σε 3-5-2 ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Βάγκνερ και ως εκ τούτου έγινε πιο απειλητική.

Παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν περισσότερο μπάλα δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα στον Τόνιο και τους αμυντικούς του, με αποτέλεσμα το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ να μείνει μέχρι το τέλος.

Highlight: Το γκολ του Ακοράν που ήρθε σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο για τους γηπεδούχους, αφού η Νέα Σαλαμίνα στη συνέχεια έγινε πιο επιθετική, ενώ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έβγαλαν κούραση στα τελευταία στάδια του αγώνα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (70' Νάντο), Ακοράν (82' Μακρής), Χέιτλι, Φερνάντεθ (46' Τρισκόφσκι), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Τολμές, Ναράνχο (70' Ταντί)

Στον πάγκο: Τέουνγκενς, Θάντι, Τρισκόφσκι, Νάντο, Πλάνας, Ναούμ, Κωνσταντίνου, Μακρής, Ανδρέου

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Παύλου (81' Μπρένο), Νικολάου (81' Τσίκο), Αντιόλο (29' Σιαθάς, 65' Βάγκνερ), Χρυστοφόρου, Ανδρέου, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Σανκό, Βινίσιους

Στον πάγκο: Kίσσας, Σεργίου, Βάγκνερ, Μπρένο, Λεμέσιους, Κρεχίν, Σιαθάς, Καλογήρου, Γκονσάλβες

Σκόρερς: 54' Ακοράν/-

Κίτρινες: 67' Σπόλιαριτς/45+3' Σιαθάς, 66' Οσέι