(Μαε)στρική... απόδραση

Διπλό για την ΑΕΛ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαέ

Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΛ, η οποία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, κέρδισε την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-1. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού σημείωσε ο Μαέ (12’ και 44’), ενώ για την Κυρία μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κβιλιτάια (45+3’).

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ έφτασε τους 62 βαθμούς και μείωσε εκ νέου τη διαφορά της από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς. Στη τέταρτη θέση με 53 βαθμούς παρέμεινε η Ανόρθωση.

Α΄ Ημίχρονο

Μέτριος έως κακός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, όμως Ανόρθωση και ΑΕΛ είχαν 100 τοις 100 ευστοχία, με αποτέλεσμα να σκοράρουν σε όσες ευκαιρίες τους εμφανίστηκαν.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12΄, με κεφαλιά του Μαέ εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα που έκανε ο Σάντος από τα αριστερά. Ο Βέλγος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια, η Ανόρθωση κράτησε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η Κυρία δυσκολευόταν στη δημιουργία φάσεων, την ίδια ώρα που ΑΕΛ αμυνόταν πολύ καλά και ήταν ιδιαίτερη επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΑΕΛ θα πήγαινε στα αποδυτήρια προηγουμένη με 1-0, ήρθε ο Μαέ για να σκοράρει το δεύτερο του προσωπικό γκολ στον αγώνα και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Συγκεκριμένα, στο 44’ ο Ντανίλο έδωσε πολύ ωραία στον Μαέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε εκ νέου την αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων, πέρασε τον Λόρια και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ανόρθωσης που σε χρόνους καθυστερήσεων μείωσε με τον Κβιλιτάια. Υπέροχο γκολ από τον Γεωργιανό, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα και αφού πέρασε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους του, βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση, η οποία άλλαξε τον σχηματισμό της και αγωνιζόταν με τριάδα στην άμυνα, προσπαθώντας να πιέσει περισσότερο τον αντίπαλο της.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψης ήρθε στο 62’, όταν ο Καλτσάς με σουτ στη κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανάγκασε τον Βοζίνια να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε περισσότερο μπάλα και να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η ΑΕΛ αμυνόταν πολύ καλά και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η καλύτερη στιγμή των φιλοιξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 80’, με ένα άστοχο σουτ του Ντανίλο.

Η Ανόρθωση θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα και πιθανότατα να έχει βαθμολογικό όφελος από το παιχνίδι, καθώς ο Μανιάς στις καθυστερήσεις του αγώνα, ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (9' Αμπαρτζουμιάν), Κ. Αρτυματάς, Βργκοτς (46' Κορρέα), Κορέια, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (73' Μανιάς), Μαργκάσα (63' Μίχα), Καλτσάς, Οκριασβίλι (73' Μπουσουλάτζιτς), Κβιλιτάια.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Πάντιτς, Τεϊσέιρα (34' Πσισιέ), Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (94' Κυριάκου), Ριέρα (85' Κέρκεζ), Μαέ (85' Μπάμπιτς), Τόρες (84' Αβραάμ), Αντωνίου, Σάντος, Ντανίλο.

Σκόρερ: 45+4' Κβιλιτάια / 12' και 43' Μαέ.

Κίτρινες: 55' Νταουσβίλι / 63΄Σάντος, 72' Κέρκεζ (προπονητής).

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου.