«Βυθίζει» τον Ολυμπιακό… ο Γκερέρο

Με δύο γκολ του Ισπανού, η Ανόρθωση κέρδισε στο Μακάρειο την ομάδα του Τακτακαλά με 2-1

Η Ανόρθωση κέρδισε εκτός έδρας με 2-1 τον Ολυμπιακό και έκανε το 2/2 στη β’ φάση του πρωταθλήματος. Απόλυτος πρωταγωνιστής για την «Κυρία» ο Γκερέρο που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του (18’, 70’). Οι «μαυροπράσινοι» είχαν ισοφαρίσει με τον Έσελινκ στο 55’. Η σημερινή ήταν η 15η ήττα για την ομάδα του Τακτακαλά και πλέον η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει αρκετά.

Η Ανόρθωση μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στο παιχνίδι παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερα κίνητρα.

Μόλις στο 4’ η «Κυρία» έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γκερέρο. Ο Ισπανός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Παρούτη ωστόσο η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

Η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς είχε την υπεροχή την οποία και εξαργύρωσε με γκολ στο 17’. Ο Γκερέρο άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μολ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Παρούτης από πολύ ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ του Ολυμπιακού για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με μια κεφαλιά του Κορομά στο 31’ η οποία όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Στο 44’ ο Ψύχας από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στην επανάληψη σε σχέση με το πρώτο μέρος. Στο 48’ υπήρξαν φωνές για πέναλτι από την πλευρά των «μαυροπράσινων» μετά από εναέρια διεκδίκηση του Γιακουμάκη και του Λόρια ωστόσο το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ στο 55’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Έσελινκ ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά.

Το 1-1 διατηρήθηκε για ένα δεκαπεντάλεπτο καθώς η «Κυρία» κέρδισε πέναλτι στο 69’ μετά από ανατροπή του Παρούτη από τον Κυριάκου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποίος ήταν εύστοχος σημειώνοντας το δεύτερου του γκολ στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η Βαρωσιώτικη ομάδα είχε καλή αμυντική λειτουργία και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Η Ανόρθωση διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της σκορ και κατάφερε να φύγει από το Μακάρειο με τη νίκη. Ο Ολυμπιακός πλέον καλείται στα επόμενα παιχνίδια να παλέψει για την παραμονή που όπως φαίνεται αποτελεί αρκετά δύσκολο εγχείρημα.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι (46' Κα), Μουκτάρης, Έσελινκ, Ψύχας (46' Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης (79' Ιωάννου), Γιακουμάκης (71' Σλόγκαρ), Νάνι (79' Σάλι), Κυριάκου, Αλσέους, Κορομά

Ανόρθωση (Μιχαήλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Τεχέρα (78' Αντωνίου), Φερέιρα, Γκερέρο, Παρούτης, Κίκο (59' Κορέια), Ιωάννου, Χριστοφή (59' Ουαρίς), Μραζ (65' Αντονίν)

Σκόρερ: 55' Έσελινκ / 18', 70' Γκερέρο

Κίτρινες κάρτες: 49' Νάνι / 61' Τεχέρα, 88' Αντωνίου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Ferreira De Campos Moreira Miguel Hugo Filipe