Δόξα-Ανόρθωση 0-6: «Έσπειρε» τρόμο στην Λευκωσία! (vid)

Επέστρεψε με εκκωφαντικό τρόπο στις νίκες, διασύροντας την Δόξα

Η «μεγάλη κυρία» επέστρεψε στις νίκες και τρομοκράτησε την Δόξα στο Μακάρειο. Το απίστευτο 0-6 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς. Ασταμάτητοι και άπιαστοι οι παίκτες της Ανόρθωσης.

Α’ ημίχρονο:

Ο Τιμούρ Κετσπάγια πραγματοποίησε δυο αλλαγές στην ενδεκάδα της Ανόρθωσης σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια. Ντούρις και Κατσαράβα πήραν τις θέσεις των Σαντίκ και Καλτσά.

Η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά, όπως και την κατοχή. Με δύο εκτελέσεις φάουλ του Ράγιος απείλησε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Ο Ράγιος στο 10’ μετά από ασίστ του Κατσαράβα άνοιξε τον δίχτυ του σκορ κάνοντας το 0-1.

Η πρώτη φάση για την Δόξα και συνεπώς η πρώτη αντίδραση ήρθε στο 15’ , η κεφαλιά του Καρλάο πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Μέχρι το 20ο λεπτό η Δόξα κέρδισε μέτρα, έκανε φάσεις και γενικότερα το προσπαθούσε. Ίσως και συνειδητά η Ανόρθωση άφησε χώρους στην Δόξα.

Στο 25’ η Ανόρθωση βγήκε και πάλι μπροστά, μια κεφαλιά του Κατσαράβα μετά από μπαλιά του Μανθάτη πέρασε λίγο έξω.

Το πεντάλεπτο 30-35 άνηκε ολοκληρωτικά στην Ανόρθωση. Στο 36ο λεπτό ο Ντούρις μετά από κεφαλιά – ασίστ ξανά του Κατσαράβα έβαλε τις βάσεις για την νίκη στο Μακάρειο, σημειώνοντας το 0-2. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ που ήρθε από επιθετικό της ομάδας.

Και τα δύο τέρματα της «Κυρίας» σε χρονικά σημεία που καθορίζουν την εξέλιξη ενός αγώνα (αρχή – τέλος πρώτου ημιχρόνου). Κάπως έτσι τέλειωσε το πρώτο μέρος…

Τα πρώτα πέντε λεπτά κύλησαν σε χαμηλό τέμπο. Στο 53ο λεπτό ο Ράγιος έδωσε την κάθετη πάσα στον Κατσαράβα και αυτός στο man to man σκόραρε με ωραίο πλασέ. Ο Κατσαράβα έβαλε και αυτός το πρώτο του γκολ.

Ασταμάτητη η Ανόρθωση, στο 58ο λεπτό ο Σίλντενφελντ έδωσε διαστάσεις θριάμβου κάνοντας το 0-4. Πραγματικά ασταμάτητη η «Κυρία».

Η Δόξα προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 79ο λεπτό ο Νταουσβίλι έπιασε μια πραγματική βολίδα, βολ πλανέ για την εντύπωσε και κάρφωσε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του κίπερ της Δόξας κάνοντας το 0-5.

Στο 86’ ο Ντούρις έβαλε το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 0-6.

Το τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Διακριθέντες: Ο Ράγιος σκόραρε και έδωσε και δύο ασίστ. Πραγματικά ασταμάτητος. Εξαιρετικοί και οι Κατσαράβα, Ντούρις. Γενικότερα όλοι οι παίκτες της Ανόρθωσης βοήθησαν.

Απογοήτευσαν: Η Δόξα υστέρησε σε σημαντικό βαθμό. Όλοι ανεξαιρέτως ήταν σε κακή μέρα.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Αλεξάνδρου, Φιντέλις, Λουίς Κάρλος (Μπραμπίλα 58'), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Καρλίτος, Μέσκα, Καρλάο (Ιτάλο 46')

Ανόρθωση (4-2-3-1): Λόρια-Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν (Ντατσβίλι 59'), Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος (Βασιλακάκης), Μανθάτης (Ιωάννου 53'), Κατσαράβα, Ντούρις.

Σκόρερς: Ράγιος 10', Ντούρις 36', Κατσαράβα 53', Σίντελφελντ 58', Ντατσβίλι 79', Ντούρις 86'

Κίτρινες κάρτες: Μέσκα, Λουις Κάρλος, Μουκτάρης

Κόκκινες Κάρτες: -//-

Διαιτησία: Ο Δημητρίου Βασίλης τα πήγε αρκετά καλά, καθώς απέφυγε το μεγάλο λάθος. Θα μπορούσε να δώσει οφσάιντ τον Κατσαράβα στην φάση του πρώτου γκολ της Ανόρθωσης ωστόσο εν τέλει δεν επηρέασε το αποτέλεσμα.