Πάφος F.C. - Ανόρθωση 2-1: Την νίκησε φιλικά με... Μπεριγκό

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γάλλος επιθετικός με δύο τέρματα

Φιλική νίκη για την Πάφο καθώς επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης», στην πρόβα τζενεράλε των δύο ομάδων μιας και την επόμενη εβδομάδα αρχίζει το πρωτάθλημα. Τα γκολ για την ομάδα του Κόπιτς σημείωσε ο Μπεριγκό, με το δεύτερο να είναι απευθείας εκτέλεση φάουλ. Για την Ανόρθωση, η οποία προβλημάτισε αρκετά στο 1ο ημίχρονο μείωσε ο Καλτσάς.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς η Πάφος κι αυτό γιατί μόλις στο 5ο λεπτό, από την σέντρα του Νέμετς από τα δεξιά, ο Μπεριγκό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 14’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 26ο λεπτό ο Μπεριγκό έλαβε κάθετη πάσα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά έστειλε για λίγο την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η Ανόρθωση είχε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα ο Τιμούρ Κετσπάγια να είναι έντονος στις παρατηρήσεις του. Δεν είδαμε κάποια άλλη καλή στιγμή στο 1ο μέρος και έτσι η Πάφος πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο 51ο λεπτό ο Μπεριγκό σημείωσε ένα πολύ ωραίο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνοντας το 2-0 για την Πάφο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ανόρθωση έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μανθάτη ο οποίος εντελώς μόνος από κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ το οποίο όμως κατέληξε ψηλά έξω. Στο 67ο λεπτό ο Σίλντενφελντ έβγαλε μακρινή μπαλιά προς το μέρος του Καλτσά ο οποίος πήρε τη μπάλα και με δυνατό πλασέ εντός περιοχής μείωσε σε 2-1. Στο 72’ η Ανόρθωση έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ντούρις ο οποίος με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι. Στο 90’ ο Ιωάννου έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 92’ ο Κατσαράβα έκανε το πλασέ, αλλά ο Φιλιώτης απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή και έτσι παρέμεινε το 2-1 μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Πάφος: Με διαφορά ο Μπεριγκό, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Είναι από τους επιθετικούς που μπορούν να κάνουν την διαφορά στο πρωτάθλημα μας.

Ανόρθωση: Πολύ καλός ο Καλτσάς από την ώρα που μπήκε στον αγώνα, ήταν αρκετά συμμετοχικός. Από κοντά και ο Εγγλέζου.

Απογοήτευσαν:

Πάφος: Με βάση την αξία και την εμπειρία τους αναμέναμε περισσότερα από Λέντλεϊ και Πάντσεον, χωρίς ωστόσο να σημαίνει πως δεν έκαναν καλό παιχνίδι.

Ανόρθωση: Προβλημάτισε αρκετά η συνολική της εικόνα στο 1ο ημίχρονο, εξ’ ου και οι έντονες παρατηρήσεις του προπονητή της, βελτιώθηκε αισθητά στο 2ο αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα.

Κοουτσάρισμα:

Πάφος (Κόπιτς): Δείχνει έτοιμη η ομάδα του για το παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ενάντια στην Σαλαμίνα. Έχει τα φόντα για να κάνει ζημιά σε κάθε ομάδα που θα βρεί απέναντι της.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Θέλει ακόμη δουλειά η ομάδα του, μπορεί να είναι περίοδος προετοιμασίας, αλλά η Ανόρθωση δίνει ένα δύσκολο ματς με την ΑΕΛ την 1η αγωνιστική και για να δούμε κατά πόσον θα παρουσιαστεί στο 100% των δυνατοτήτων της.

Πάφος: Ρούτκο, Πάνος, Πάβελ, Σιρόκ, Φιλιώτης, Λέντλεϊ, Ιμπραχίμ (Φόλπρεχτ 77'), Πάντσεον, Νέμετς, Μπεριγκό (Βα 83'), Λουλίνια (Τόρες 64').

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Πηλέας (Εγγλέζου 65'), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (Βασιλακάκης 63'), Μαργκάσα (Νταουσβίλι 63'), Οκριασβίλι (Καλτσάς 59') , Ντούρις, Μανθάτης, Σαντίκ.

Σκόρερς: Μπεριγκό (2) / Καλτσάς

Κίτρινες Κάρτες:  Λέντλεϊ, Πάντσεον /-