Θέλει στομάχια για Τσάμπιονς Λιγκ

ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση έμειναν ισόπαλες στο 1-1 για την 9η αγωνιστική

Σε ένα δυνατό και ενδιαφέρον ντέρμπι ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση έμειναν ισόπαλες στο 1-1 με τα γκολ των Χριστοφή (19’) και Εντονγκαλά (22’) αφήνοντας έτσι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά, μέχρι και την τελευταία αγωνιστική, για τα Ευρωπαϊκά εισιτήρια. Η Ανόρθωση αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 69’ μετά την αποβολή του Κορρέα.

Α' ΜΕΡΟΣ

Πιο δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ, που έδειξε από νωρίς τις προθέσεις τους για την νίκη και το γρήγορο γκολ.

Πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 7’ με κεφαλιά του Σόουζα να καταλήγει πάνω στον Λόρια. Στο 10’ η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή στον αγώνα, ο Σατσιάς έκανε το σουτ μετά από το γύρισμα του Εντονγκαλά, αλλά ο Αραγιούρι βρέθηκε πάνω στην γραμμή για να διώξει σε κόρνερ.

Στην πρώτη της τελική ευκαιρία η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από κατέβασμα του Ουάρντα, η μπάλα άλλαξε πόδια ανάμεσα σε Χριστοφή και Αμπαρτζουμιάν, με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα στην περιοχή. Ο Σκουφέτ δεν απέκρουσε σωστά, ο Χριστοφή έγινε αποδέκτης της μπάλας που με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 19’.

Άμεση ήταν η απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ, αφού στο 22’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Εντονγκαλά που ήταν αμαρκάριστος έκανε την κεφαλιά και ισοφάρισε το σκορ. Στο 29΄ ο Ουάρντα έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Λάζαρου, στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από την εστία του Σκουφέτ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Μέτρια εμφάνιση από την Ανόρθωση που κατάφερε στην πρώτη τελική να μπει μπροστά στο σκορ έστω και για λίγο.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Με τελική ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ, με δυνατό σουτ του Σαρφό να αποκρούεται από τον Λόρια και να μαζεύει σε δεύτερο χρόνο. Στο 63’ η δεύτερη μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι έκανε την προβολή εξ επαφής και βρήκε το κάθετο δοκάρι.

Από το 69’ η ομάδα της Αμμοχώστου αγωνιζόταν με 10 παίκτες αφού ο Κορρέα είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στο πρόσωπο του Έσελινγκ. Είχε δει την πρώτη κίτρινη στο 53’.

Στο 74’ η Ανόρθωση απάντησε στα δοκάρια με τον Κορέια ο οποίος κέρδισε την μπάλα μπήκε στη περιοχή, έκανε το πλασέ στη γωνία του Σκουφέτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Με δυο τελικές στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, για την κάθε ομάδα τελείωσε ο αγώνας. Για την «κυρία» ο Αμπαρτζουμιάν έχασε την ευκαιρία για το 1-2, αφού είδε το διαγώνιο σουτ του να αποκρούεται από τον Σκουφέτ. Στην αντεπίθεση ο Οκριασβίλι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Έτσι οι δυο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 1-1, αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για την έξοδο στη Ευρώπη και τη δεύτερη θέση.