Το καθήκον του… και επιστροφή στην κορυφή

Διπλό για τον ΑΠΟΕΛ, που κέρδισε την Καρμιώτισσα στο Τσίρειο με 2-1, για να ανέβει εκ νέου στην πρώτη θέση

Πέρασε απο το Τσίρειο το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας χάρις στα γκολ του Δώνη και Ηλία. Με αυτή την νίκη οι «γαλαζοκίτρινοι» επιστρέφουν στην κορυφή και πλέον περιμένουν τον αγώνα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη για να μάθουν αν παραμείνουν εκεί. Μείωσε στο 86ο λεπτό για την Καρμιώτισσα με τον Ντούριτς που κυνήγησε στα τελευταία λεπτά για να κάνει τη «ζημιά» στο ΑΠΟΕΛ.

Α Μέρος

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο όπως ήταν αναμενόμενο με σκοπό να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να ψάξει ένα γρήγορο γκολ για να διευκολύνει το έργο του.

Όμως στο 5ο λεπτό η Καρμιώτισσα πήγε να του κάνει τη «ζημιά» καθώς σκόραρε με τον Ντούριτς απο κοντά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσαίντ.

Η πρώτη ουσιαστική φάση για το ΑΠΟΕΛ ήταν με τον Κβιλιτάια να παίρνει τη κεφαλιά αλλά ο Κνόμπλοχ απέκρουσε εύκολα. Στο 20ο λεπτό ήταν η σειρά της Καρμιώτισσας να απειλήσει με τον Ντούριτς μέσα στο ύψος της περιοχής να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να περνάει άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν απο στημένη φάση με τον Κουλιμπαλί απο κοντά να παίρνει τη κεφαλιά αλλά να αποκρούει ο Μπέλετς.

Μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα άρχισαν οι «γαλαζοκίτρινοι» να ανεβάζουν στροφές και στο 32ο λεπτό ο Ντάλσιο απο καλή θέση στη περιοχή να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να περνάει έξω. Τέσσερα λεπτά και πάλι με τον ίδιο πρωταγωνιστή να κάνει το σουτ εντός περιοχής αλλά αυτή τη φορά απέκρουσε ο Κνόμπλοχ. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε με τον Σούσιτς να κάνει τη κεφαλιά αλλά και αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε έξω.

Έτσι λοιπόν το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β Μέρος

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά και ευτύχησαν να σκοράρουν στο 47ο λεπτό με τον Δώνη μετά απο σέντρα του Φεράρι. Αυτό το γκολ διευκόλυνε το έργο των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ καθώς έφυγε το άγχος αρκετά γρήγορα.

Στο 53ο λεπτό ο Σαρφό έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ του πέρασε έξω. Η Καρμιώτισσα σαφώς επηρεασμένη απο το γκολ του ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να επιτεθεί με αξιώσεις.

Οι πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα των Πολεμιδιών ήρθε στο 61ο λεπτό με τον Ντούμπια να σουτάρει και τον Μπέλετς να αποκρούει. Εφτά λεπτά μετά ο Ελ Αλουχί έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Καρμιώτισσας καθώς το σουτ του πέρασε μόλις δίπλα απο το δοκάρι του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Στο 77ο λεπτό ο Μιλόγεβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ηλία και τον Εντογκαλά στη θέση των Κβιλιτάια και Μαρκίνιος αντίστοιχα. Δευτερόλεπτα μετά ο Δώνης έκανε τη πάσα στον Ηλία με τον Κύπριο επιθετικό να νικάει τον Κνόμπλοχ και να σημειώνει το πρώτο του γκολ με τα «γαλαζοκίτρινα».

Εκεί που έδειχναν ότι όλα τελειώναν ήρθε στο 86ο λεπτό το γκολ του Ντούριτς απο κοντά που έβαλε τη Καρμιώτισσα μέσα στο παιχνίδι. Η Καρμιώτισσα έψαξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα το γκολ της ισοφάρισης αλλά το ΑΠΟΕΛ τελικά έφυγε νικητής απο το Τσίρειο.
Νίκη που τον ανεβάζει και πάλι στη κορυφή και περιμένει το αυριανό παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη για να μάθει αν παραμείνει εκεί.

Καρμιώτισσα (Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Τάντι, Τσέλουστκα, Μαλόνε, Μίκο, Γκραντινάρου, Ελ Αλουχί, Νεοφύτου, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Ντούρις

ΑΠΟΕΛ(Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Δώνης, Κβιλιτάια

Σκόρερ: 85′ Ντούρις / 47′ Δώνης, 78′ Ηλία

Κίτρινες: Ντούμπια, Γκραντινάρου, Μαλόνε, Καλτσάς / Φεράρι