Απόλλων: Μαυρίας... έναν χρόνο μετά

Η «σύνδεση» του Ελλαδίτη με τον Ολυμπιακό και τα... καλύτερα που έρχονται

Το πρώτο ολοκληρωμένο παιχνίδι του Χάρη Μαυρία ως βασικός με την φανέλα του Απόλλωνα είναι βέβαιο πως θα του μείνει αξέχαστο. Ο Ελλαδίτης δεξιός μπακ πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση στο ΓΣΠ κόντρα στον Ολυμπιακό, δίνοντας και ασίστ στον Νταμπό για το πρώτο γκολ της λεμεσιανής ομάδας στο 52'.

Ο Μαυρίας αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε ολόκληρο το 90λεπτο σε αγώνα πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν, δείχνοντας στον Τσόρνινγκερ πως μπορεί να στηριχτεί πάνω του για τη δύσκολη και απαιτητική συνέχεια. Πολλά ανεβάσματα στην αντίπαλη περιοχή, συνεχές τρέξιμο, πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ βοήθησε αρκετά και στην γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση.

Το τελευταίο παιχνίδι που αγωνίστηκε ο Μαυρίας σε ολόκληρο παιχνίδι στο κυπριακό πρωτάθλημα ήταν και πάλι κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά με την φανέλα της Ομόνοιας στη περσινή σεζόν. Την 1η Νοεμβρίου του 2020, ήταν στο αρχικό σχήμα του Χένινγκ Μπεργκ στην ήττα των «πρασίνων» από τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0 στο Μακάρειο. Τότε, το γκολ είχε σκοράρει ο Μανρίκε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισε φαίνεται πως ανήκουν πια οριστικά στο παρελθόν και ο στόχος του είναι πια να καθιερωθεί στο βασικό σχήμα και να πανηγυρίσει τίτλους με τη νέα του ομάδα. Άλλωστε, γι' αυτόν τον λόγο επέλεξε ο ίδιος να αλλάξει ομάδα το περασμένο καλοκαίρι.

Η ποιότητα και η εμπειρία του είναι δεδομένη και αυτά τα δύο στοιχεία θα φανούν πολύ χρήσιμα στον προπονητή του για τα δύσκολα που ακολουθούν, από εδώ και πέρα.