Αν έχεις... Στεπίνσκι, διάβαινε!

Ο Άρης κέρδισε 2-1 την Πάφο στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ

Ο Άρης πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Πάφο, κερδίζοντας με 2-1 με δύο γκολ του Στεπίνσκι (20’, 43’). Η Πάφος κατάφερε να μειώσει στο 80’ με τον Ντάγκλας Αουρέλιο. Με τη σημερινή της νίκη, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι ανέβηκε στους 40 βαθμούς και τη τέταρτη θέση.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος από τα πρώτα λεπτά χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια κλασσική ευκαιρία. Η Πάφος μπήκε πιο ορεξάτα και είχε τον έλεγχο των κινήσεων. Στο 7’ ο Σεμέδο έκανε το σουτ στη κίνηση μετά από διώξιμο των αμυντικών του Άρη σε κόρνερ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τόμετσακ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Βάνα Άλβες έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε με τα πόδια.

Στο 15’ ο Αλ Γκαντιουί έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μετά από ένα εκπληκτικό συνδυασμό των παικτών της Πάφου, ο Μαροκινός βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Ο Άρης τιμώρησε τη δυστοκία των φιλοξενούμενων και κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Μπαμπίκα έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Στεπίνσκι με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του στο 20’.

Το γκολ επηρέασε όπως ήταν λογικό την ομάδα της Πάφου η οποία δυσκολεύτηκε αρκετά στην συνέχεια στη δημιουργία προϋποθέσεων.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έλεγξε το παιχνίδι με σβηστές μηχανές και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ ξανά με τον Στεπίνσκι στο 43’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντελμίρο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Πάφου και ο Πολωνός από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Ρούτκο.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Αλ Γκαντιουί έχασε και πάλι τεράστια ευκαιρία καθώς δεν μπόρεσε να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και έψαξε το τρίτο γκολ. Στο 47’ ο Μόργκαν δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά από πολύ κοντά, μετά από εξαιρετική σέντρα του Γιαγκό από τα δεξιά.

Στο 53’ ο Στεπίνσκι έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το χατ τρικ. Ο Πολωνός έκανε το κοντινό πλασέ αλλά ο Ρούτκο έκανε μια δύσκολη απόκρουση.

Από το 60’ και μετά, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πίεσαν αρκετά τον Άρη με στόχο να μειώσουν το σκορ. Στο 63’ ο Φουρ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ν. Αουρέλιο επιχείρησε να σκοράρει εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βάνα.

Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς κατάφερε να μειώσει στο 80’ με τον Βραζιλιάνο αυτή τη φορά να είναι εύστοχος. Ο 22χρονος έκανε την προσποίηση και πλάσαρε ιδανικά βάζοντας την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Πάφος πίεσε για την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη και ανέβηκε στους 40 βαθμούς και την τέταρτη θέση.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βάνα, Μόργκαν (70' Σιμιόν), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσιουκ, Σίλντενφελντ, Μουσούντα (39' Σπόλιαριτς), Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα (78' Σικόρσκι)

Πάφος FC (Μίλανιτς): Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Ζάιρο, Αλ Γκαντιουί (78' Αμπτουσαλάμοφ), Φουρ (64' Κοβάσεβιτς), Ταλίς, Πάνιτς, Ντράγκομιρ (64' Ν. Αουρέλιο), Μπάιριτς, Τόμετσακ

Σκόρερ: 20', 43' Στεπίνσκι / 80' Ν. Αουρέλιο

Κίτρινες κάρτες: 66' Σίλντενφελντ, 82' Ντελμίρο, 89' Κβάσιουκ / 82' Κβίντα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς

VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή