Άρης για Τσάμπιονς Λιγκ!

Κέρδισε 2-0 την ΑΕΚ και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τον 2ο ΑΠΟΕΛ

Σπουδαίο τρίποντο για τον Άρη που επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στο Τσίρειο. Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί κυρίως στο Β’ μέρος, κράτησαν μακριά την ΑΕΚ και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο που τους βάζει στην διεκδίκηση της 2η θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σπόλιαριτς 63’, και Ντζιαβέ 87’.

Με αρκετές δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το Α’ μέρος με τις δύο ομάδες να θέλουν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήλθε για τους φιλοξενούμενους στο 4ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι να κάνει του σουτ μέσα στην περιοχή και τον Βάνα Άλβες να αποκρούει εξαιρετικά.

Ο Άρης απάντησε στο 17’ με τον Μπράουν να βγαίνει απέναντι από τον Λεάλ και τον τελευταίο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός κόπασε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα που διαθέτουν στα άκρα και την ΑΕΚ να θέλει να κτίσει το παιχνίδι της από πίσω χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ακολούθως η Λαρνακιώτικη ομάδα πίεσε τον Άρη και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 36’ με τον Φαράζ να κάνει το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή και τον πορτιέρο της Λεμεσιανής ομάδας να λέει «όχι».

Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο Άρης ήταν καλά κλειστός στο δικό του μισό και έτσι το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τον Άρη να μπαίνει καλύτερα και την ΑΕΚ κάπως «μουδιασμένα» ξεκίνησε το Β’ μέρος της αναμέτρησης στη Λεμεσό. Στο 50’ με τον νεοεισελθόντα Σπόλιαριτς ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κύπριος μέσος έκανε του σουτ στη κίνηση το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ.

Ακολούθως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 63ο λεπτό με τον Σπόλιαριτς να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Γιαγκό και να γράφει το 1-0.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και τον Άρη να προσπαθεί να διπλασιάσει το προβάδισμα του κυρίως με αντεπιθέσεις.  Έτσι στο 84ο λεπτό ο Ντζιαβέ εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του, πέρασε τον Λεάλ και έκανε το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν δίχως όμως αποτέλεσμα και το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Άρη να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι):  Άλβες, Μπράουν, Στεπίνσκι (76' Ντζιαβέ), Εβόρα, Καζού (69' Κβάσιουκ), Γιάγκο, Σίντελφελντ, Μπρόρσον, Μπογκνάρ (46' Σπόλιαριτς), Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα (89' Μανού Γκαρθία).

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά):  Λεάλ, Λέδες, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Φαράζ (74' Ντάρμπισαϊαρ), Άνχελ Γκαρθία (73΄  Παναδέρο), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα (87' Ολατούντζι), Τόμοβιτς, Άλτμαν.

Σκόρερ: 63' Σπόλιαριτς, 87' Ντζιαβέ / -

Κίτρινες: 44' Μπράουν, 81'Ντελμίρο, 94' Γιαγκό / 44' Φαράζ, 62' Ροσάλες, 78' Τόμοβιτς

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου