Ανάσανε με… ανατροπή η Δόξα

Σε έναν αγώνα με πέντε γκολ, η Δόξα επικράτησε της Καρμιώτισσας με 3-2

Σπουδαία νίκη για τη Δόξα η οποία επικράτησε της Καρμιώτισσας με 3-2. Η Λεμεσιανή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 23’ με υπέροχο γκολ του Ντούρις. Η προσφυγική ομάδα γύρισε το παιχνίδι με τέρματα των Τρούγιτς (55’) και Ασάντε (75’). Στο 85’ ο Κοβάσεβιτς έκανε το 3-1 με μια βολίδα εκτός περιοχής. Ο Καλτσάς από πλευράς Καρμιώτισσας διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+1’.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά αργός από τα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν την μπάλα ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ.

Η Δόξα κατάφερε να βρει δύο ευκαιρίες οι οποίες δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Κνόμπλοχ. Στο 7’ ο Κοβάσεβιτς επιχείρησε να σκοράρει από αρκετά μακριά αλλά δεν βρήκε στόχο. Έπειτα ήταν σειρά του Τιτζανί να απειλήσει όμως το σουτ του κατέληξε στα χέρια του κίπερ της Καρμιώτισσας στο 18’.

Η Λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία. Μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Κέρλα, ο Ντούρις έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σισκόφσκι στο 23’.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση αλλά δεν κατάφεραν αν βρουν ανοικτούς χώρους για να απειλήσουν. Η Καρμιώτισσα είχε πάρα πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και κρατούσε μακριά τους παίκτες της Δόξας από τα καρέ του Κνόμπλοχ.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, ο ρυθμός στα αρχικά στάδια της επανάληψης ήταν σαφώς πιο γρήγορος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία στο 51’. Αρχικά ο Λουκίλι έκανε το σουτ και ο Σισκόφσκι απέκρουσε, στην επαναφορά ο Ντούρις επιχείρησε να σκοράρει με προβολή αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ!

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Δόξα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από αδράνεια στην άμυνα της Καρμιώτισσας, ο Τρούγιτς έκανε το πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του ανήμπορου να αντιδράσει Κνόμπλοχ.

Στο 60’ ο Σαντίκ έκανε το πλασέ αλλά ο εξερχόμενος Κνόμπλοχ που διάβασε τη φάση απέκρουσε σχεδόν εξ’ επαφής πάνω στη γραμμή της περιοχής.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν ταχύτητα. Από τη μία η Δόξα έψαχνε την ολική ανατροπή ενώ η Καρμιώτισσα ήθελε να ξανά πάρει το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι στο 75’ με τον Ασάντε. Ο ταχύτατος επιθετικός σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από πάσα πάρε-βάλε του Τρούγιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κοβάσεβιτς με έναν «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κνόμπλοχ και έκανε το 3-1.

Το μόνο που κατάφερε η Καρμιώτισσα ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Καλτσά στο 90+1’. Ο Ελλαδίτης με διπλή προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Δόξα πήρε μια σπουδαία νίκη και πλέον βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια καθώς θα πρέπει αν συνεχίσουν τα νικηφόρα αποτελέσματα για να παραμείνει στην κατηγορία.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Μπένι (83' Ίλιτς), Κέρλα, Τιτζανί (47' Ασαμόα), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι (90+2' Ογιάλα), Ασάντε (90' Μέσκα), Τρούγιτς (83' Ερέρα)

Καρμιώτισσα (Κερζάκοφ): Κνόμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια (87' Κουλιμπαλί), Γκραντινάρου, Μίκο, Οικονομίδης (68' Μπεν Σαλάμ), Ντούρις, Γκράβενμπερχ (68' Γιουσούφ), Λουκίλι, Νεοφύτου (87' Καλτσάς)

Σκόρερ: 55' Τρούγιτς, 75' Ασάντε, 85' Κοβάσεβιτς / 23' Ντούρις, 90+1' Καλτσάς

Κίτρινες κάρτες: 42' Σαντίκ / 20' Ντούρις, 39' Νεοφύτου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Αντωνίου

VAR: Δημήτρης Σολωμού