Χάλασε το ντεμπούτο Τούτιτς… ο Σαντίκ! (vid)

Νέο σημαντικό βήμα παραμονής για την ομάδα της Κατωκοπιάς, που με ένα υπέροχο γκολ κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό

Και στο τέλος… μίλησε ο Σαντίκ! Με ένα υπέροχο γκολ του Φιλανδού στο 87’, η Δόξα πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Περιστερώνα με τις δύο ομάδες να θέλουν να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε για τους γηπεδούχους μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Τρούγιτς να πιάνει το σουτ από την εκτέλεση φάουλ του Κοβάσεβιτς και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των δικτυών του Μολ.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο 15’ και έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ! Ο Αλσέους πέρασε όποιον βρήκε μέσα στην περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ στον Χαραλάμπους ο οποιος καραδοκούσε στα δεξιά, ο τελευταίος έκανε το σουτ με τον Σισκόφσκι να αποκρούει εκπληκτικά.

Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες του με το δυνατό σουτ του Καλίλι έξω από την περιοχή, το οποίο εξουδετέρωσε με γροθιές ο Σισκόφσκι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπένι από πλευράς Δόξας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, ωστόσο το χλιαρό του σουτ έδωσε τη δυνατότητα στον Μολ να μαζέψει σταθερά.

Ακολούθως ο ρυθμός του παιχνιδιού κόπασε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός που βγήκες μπροστά για να πετύχει αυτός το πρώτο γκολ.

Η ομάδα του Σακκά απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με το ευθύβολο σουτ του Πεχλιβάνη έξω από την περιοχή να υποχρεώνει τον Σισκόφσκι σε μια δύσκολη απόκρουση.

Έξι λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Καλίλι! Ο μέσος των «μαυροπρασίνων» έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στον Καραμανώλη, να αλλάζει πορεία και να αναγκάζει τον Σισκόφσκι να μαζέψει με υπερένταση.

Η Δόξα «απάντησε» στο 78’ και ήταν η σειρά της να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία. Ο Κοβάσεβιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με τον Τρούγιτς να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από ευνοϊκή θέση!

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο οπαδέ θα έπαιρναν από ένα βαθμό μίλησε η κλάση του Σαντίκ! Ο Φιλανδός φορ πήρε πλάτη την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τακουνάκι την πέρασε πάνω από τον αντίπαλο του και με διαγώνιο σουτ σε πρώτο χρόνο έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μολ!

Έτσι χάρης στο «χρυσό» γκολ του αρχηγού της η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (67' Ασαμόα), Ίλιτς (83' Αμπντουλαχί), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς (83' Τιτζιανί).

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Μουκτάρης, Έσσελινκ, Ιωάννου (35' Κα), Πεχλιβάνης, Νάνι, Γκόρουπετς, Καλίλι (77' Σάλι), Χαραλάμπους (70' Χριστοφή), Αλσέους, Κορομά (70' Ντουρμισάι).

Σκόρερ: 87' Σαντίκ / -

Κίτρινες: 54' Κοβάσεβιτς, 75' Τραϊτσέφσκι / 31' Αλσέους

Kόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Σολωμού Δημήτρης