Χαμένοι… μες το Δάσος!

Βήμα-σημειωτόν για Εθνικό και ΑΕΚ που κόλλησαν στο 0-0

Εθνικός και ΑΕΚ έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο «Δασάκι» σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι ήταν για τον Εθνικό πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα στο 6’, ο Μάζουρεκ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή από πολύ πλάγια αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έγιναν πιο απειλητικοί. Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά βρισκόταν μόνιμα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων οι οποίοι περιορίστηκαν σε αμυντικό ρόλο.

Το σκηνικό άλλαξε ένα δεκάλεπτο μετά όταν και ο Εθνικός ισορρόπησε το παιχνίδι κρατώντας αρκετά μακριά την ΑΕΚ από την περιοχή του. Οι «κιτρινοπράσινοι» δεν έβρισκαν τους τρόπους να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι σε ορισμένες φάσεις γίνονταν απειλητικοί κυρίως με τους Μάζουρεκ και Μάριο Ηλία.

Στα εναπομείναντα λεπτά, αμφότερες οι ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 0-0.

Η μπήκε ΑΕΚ πολύ δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να δημιουργήσει δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει με το καλημέρα.

Αρχικά, στο 51’ ο Ακοράν έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά οι Άδωνη και Χουντόμπιακ έδιωξαν την μπάλα τελευταία στιγμή πριν τη σπρώξει στα δίκτυα ο Τρισκόφσκι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φαράζ με ένα πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής υποχρέωσε τον Χριστοδούλου σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Παρ’ όλα αυτά, η ευκαιρία του αγώνα χάθηκε λίγο αργότερα από τον Τρισκόφσκι. Στο 65’ ο έμπειρος επιθετικός της ΑΕΚ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Τάντι από τα δεξιά.

Οι ευκαιρίες της ομάδας του Νταβίντ Καταλά δεν έμειναν εκεί. Στο 73’ ο Εσπινόσα, που πέρασε ως αλλαγή στο 63’, έκανε το συρτό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν πολύ αδύναμο και ο Χριστοδούλου μάζεψε με ευκολία.

Μετά από δεκαπέντε λεπτά χωρίς ευκαιρία στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν ξανά. Στο 89’ μετά από σέντρα του Γκαρθία, ο Ντάρμπισαϊρ πήρε τη κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Με τη σημερινή ισοπαλία, ο Εθνικός ανέβηκε στους εννέα βαθμούς και η ΑΕΚ στους 34 (οι τρεις βαθμοί θα αφαιρεθούν σε επτά ημέρες αν δεν αλλάξει η εν λόγω απόφαση).

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός (Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία (67' Ντόλεζαλ), Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (67' Ιωάννου), Χολ, Ντούρις

ΑΕΚ (Καταλά): Λεάλ, Τάντι (81' Ντάρμπισαϊρ), Τόμοβιτς, Μικέλ, Γκαρθία, Μάμας (63' Λαμπόικο), Λέδες, Ακοράν (63' Εσπινόσα), Τρισκόφσκι, Φαράζ, Ρόμο

Σκόρερ: -/-

Κίτρινες κάρτες: 18' Άδωνη, 39' Χουντόμπιακ, 59' Χολ, 92' Μάζουρεκ / 83' Γκαρθία (3η)