«Ερυθρόλευκο» ξέσπασμα… στην Περιστερώνα!

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε (3-0) και επέστρεψε στις νίκες

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 3-0 την Δόξα στην Περιστερώνα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Παρά το ότι η Δόξα πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» φόρτσαραν στην συνέχεια και με γκολ των Μπεχαράνο (27΄), Νάρσινγκ (39’) και Μιγκελίτο (42’) έφυγαν με το διπλό.

Έτσι, η Νέα Σαλαμίνα πατά στην 8η θέση με 34 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει στον... πάτο της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνες κυρίως μέσα από στημένα και βαθιές μπαλιές, ωστόσο δεν είδαμε κάποια πολύ μεγάλη φάση. Η ομάδα της Κατωκοποπιάς ήταν αυτή που είχε την κατοχή και γινόταν πιο απειλητική, με τη Νέα Σαλαμίνα να κλείνεται πιο πίσω και να δοκιμάζει να απειλήσει με μακρινές μπαλιές.

Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και έγιναν επικίνδυνοι με Ντουρμισάι και Γκουανίνι, οι οποίοι δεν βρήκαν στόχο.

Γενικότερα οι δύο ομάδες είχαν προϋποθέσεις και διάθεση για να απειλήσουν, όμως δεν έβρισκαν τις λύσεις για να πάει η μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο γκολ του αγώνα παρά την υπεροψή της Δόξας ήρθε για τη Νέα Σαλαμίνα στο 27ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιακιτέ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε σε σώματα και κατέληξε στον Μπεχαράνο που απότο σημείο του πέναλτι περίπου άνοιξε το σκορ.

Ακολούθως η Νέα Σαλαμίνα και με την ψυχολογία που πήρε κατάφερε να πετύχει άλλα δύο γκολ πριν την ανάπαυλα. Στο 39ο λεπτό ο Νάρσινγκ έφυγε στην αντεπίθεση πέρασε και τον Αντωνίου και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου, ενώ στο 42ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μιγκελίτο έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το 3-0 υπέρ τους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Δόξα επιχείρησε να κρατήσει μπάλα και να βγάλει αντίδραση, με τη Νέα Σαλαμίνα να κλείνεται πιο πίσω έχοντας και το υπέρ της προβάδισμα.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς κέρδισε πέναλτι στο 54ο λεπτό μετά από μαρκάρισμα του Γκουανίνι στον Τρούγιτς, ωστόσο μετά από έλεγχο της φάσης το πέναλτι ακυρώθηκε.

Το σύνολο του Χριστόδουλου Χριστοδούλου δεν έδειχνε πρόθεση να επιτεθεί, αφού είχε ως πρώτιστο στόχο να μην αφήσει την Δόξα να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Από την πλευρά της η ομάδα της Κατωκοπιάς προσπάθησε να γίνει απειλητική αλλά δεν μπορούσε να πατήσει με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, έτσι δοκίμαζε να γίνει επικίνδυνη με κάποια μακρινά σουτ τα οποία δεν έβρισκαν όμως στόζο.

Στο 65ο λεπτό ο Χάρης Κυριάκου έκανε ένα πολύ καλό μακρινό σουτ που έσωσε ο Κίσσας, με τον Χάνει να είναι άστοχος στην επαναφορά.

Στην πρώτη της καλή επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος (68’) η Νέα Σαλαμίνα είχε δοκάρι μετά από πλασέ του Ντουρμισάι.

Ακολούθως είδαμε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, με την Δόξα να ψάχνει το γκολ της τιμής και την Σαλαμίνα να αμύνεται.

Έτσι το 3-0 έμεινε μέχρι τέλους με τη Νέα Σαλαμίνα να πανηγυρίζει το διπλό.

Δόξα: Αντωνίου, Φοφανά, Τρούγιτς, Αλτσέους, Αντωνιάδης (70' Αντενόν), Προβυδάκης (70' Ναμπί), Ε.Κυριάκου, Χ.Κυριάκου (70' Τραϊτσέφσκι), Πούριτς, Ασάντε (70' Μέσκα), Χάνι

Στον πάγκο: Π.Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Σκλόκλουντ, Αντενόν, Μέσκα

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου (82' Προκοπίου), Νάρσινγκ (82' Οφόρι), Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (72' Γιάνγκα), Μπεχαράνο, Καρλίτος (64' Φράγκος), Παπαγεωργίου (64' Κονέ), Λέουκο, Γκουανίνι, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Μελίσσας, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Φράγκος, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Γιάνκα, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά

Σκόρερ: -/27' Μπεχαράνο, 39' Νάρσινγκ, 43' Μιγκελίτο

Κίτρινες: 90' Αλσέους/77' Γιάνγκα, 79' Φράγκος, 90' Μιγκελίτο