Σεφτέ… οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ στις καθυστερήσεις!

Με χρυσό σκόρερ το Ντορεγκαράι στο 90’ η Νέα Σαλαμίνα έφθασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Οθέλλου με 2-3. Νωρίτερα ο Ντάκτοβιτς έγραψε το 0-1 για στο 3’ για την ομάδα του Χριστοδούλου με τον Οθέλλο να απαντά στο 24’ με τον Ναρντίνι. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, στο 45+3’ ο Ντιακιτέ έγραψε το 1-2 για τη Νέα Σαλαμίνα και ο Γιάνσεν ισοφάρισε στο 80’ με κεφαλιά. Ωστόσο στο 90’ και μετά από πέναλτι που κέρδισε η Νέα Σαλαμίνα ο Ντορεγκαράι έγραψε το τελικό 2-3. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό, ενώ ξεχωρίζουν τα δυο δοκάρια της Σαλαμίνας με Ντορεγκαράι και Μπεχαράνο, όπως και ένα για τον Οθέλλο με τον Χατζηπασχάλη.

Το παιχνιδι είχε αρχίσει με την Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στα πρώτα 4 λεπτά κατάφερε να κερδίσει 3 κόρνερ. Στο 3ο κόρνερ πέτυχε το ζητούμενο μια και κατάφερε να σκοράρει με τον αρχηγό της τον Ντάτκοβιτς οπου είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά κι ενώ ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν εξουδετερομένος στο έδαφος. Το γκολ είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ από τον βοηθό όμως μετά από εξέταση του VAR μέτρησε κανονικά με την Σαλαμίνα να παίρνει το προβάδισμα 0-1.

Μάλιστα στο 8ο λεπτό η ομάδα του Χριστοδούλου είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν ο Ντορεγκαράι εκμεταλλευτικέ το λάθος της άμυνας του Οθέλλου βρέθηκε σε θέση βολής όμως το πλασέ του πέρασε εκτός. Στο 24’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, ο Οθέλλος έφθασε στην ισοφάριση. Ο Ναρντίνι βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και χωρίς δεύτερη σκέψη επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Μελίσσα. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική του Οθέλλου.

Η Νέα Σαλαμίνα έψαξε την αντίδραση και στο 35’ λίγο έλειψε να πετύχει δεύτερο τέρμα, όμως το σουτ του Ντορεγκαράι ανακόπηκε απ’ τον Γιάνσεν πριν καταλήξει στα δίχτυα. Ο Αργεντινός επιθετικός είχε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία όταν στο 44’ μετά από κεφαλιά του η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έβρησκε τις δυο ομάδες στο 1-1, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Οθέλλου και ο Ντιαγκιτέ από πολύ κοντά την έσπρωξε στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Οθέλλος ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά. Μόλις στο 46’ το σουτ του Μαμαντού σταμάτησε σε σώματα αμυντικών, ενώ ένα λεπτό αργότερα και μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Σαγκαρέ με προβολή δεν κατάφερε να σημαδέψει εστία. Στο 49’ το σουτ του Ναρντίνι δεν βρήκε στόχο, όμως ήταν ξεκάθαρο πως ο Οθέλλος μπήκε στο δεύτερο 45λεπτό με στόχο να ανατρέψει άμεσα το αποτέλεσμα. Στο 50’ και μετά από κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε απ’ τους παίκτες της Σαλαμίνας, όμως έφθασε στον Χατζηπασχάλη που επιχείρησε ένα σουτ απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στα επόμενη λεπτά η Νέα Σαλαμίνα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, και μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα όταν το 57’ σε φάουλ που εκτέλεσε ο Μπεχαράνο από καλή θέση λίγα μέτρα εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Ταουντούλ. Πάντως στο 64’ ο Μαμαντού έστειλε μια γλυκιά μπαλιά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Σανγκαρέ έκανε σωστή κίνηση στο πρώτο δοκάρι όμως η προβολή του δεν ήταν ιδανική με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Γενικότερα ο Οθέλλος έψαχνε το τέρμα και έβγαζε αρκετούς παίκτες στην επίθεση, με τη Νέα Σαλαμίνα να βρίσκει κενούς χώρους τους οποίους προσπάθησε να εκμεταλλευτεί. Στο 78’ ο Ντορεγκαράι έφυγε στην αντεπίθεση όμως ο Σταμούλλης τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή πριν αυτός πλασάρει.

Η πίεση πάντως του Οθέλλου έφερε αποτέλεσμα καθώς στο 80’ και μετά από κόρνερ ο Γιάνσεν ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έγραψε το 2-2.

Το παιχνίδι όμως είχε αρκετή ώρα ακόμη και στο 90’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Γιάνσεν στην περιοχή και επέμβαση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντορεγκαράι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, με τη Νέα Σαλαμίνα να φθάνει σε ένα σημαντικό τρίποντο.

Οθέλλος : Ταουντούλ, Σταμούλης, Γάνσεν, Ναρντίνι,(62. Ράμος) Χριστοδούλου, Μπραμπίγα, Σανγκαρέ, Γκαρθία,( 75 Ποπέσκου ) Χατζηπασχάλης, (62. Ουεσλατί) Μαμαντού, Κορινούς ( 75. Ζουνζάρεν)
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κυριάκου, Ράμος, Λιμπόμπε, Ποπέσκου, Κατσιάτης, Καστάνας, Ζουνζάρεν, Μιτσής, Ουεσλατί, Βενιζέλου, Ιωάννου

Νέα Σαλαμίνα : Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ,(64. Παπαγεωργίου) Ντουρμισάι,( 64. Μιγκελίτο ) Μπεχαράνο, ( 84 Κουζμάνοβιτς) Κονέ, (46.Φερνάντες ) Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιαγκιτέ, Κατσιάρης ( 46. Καρλίτος )
Στον πάγκο: Κίσσας, Ριμπέιρο, Σατούε, Κουζμάνοβιτς, Κουμούρης, Έρτσον Σίλβα, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Ντα Σίλβα, Κορόμα

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

VAR: Simovic Novak ( Σερβία )

Σκόρερ: 24. Ναρντίνι, 81 Γάνσεν / 6. Ντάτκοβιτς , 45 Ντιαγκιτέ , 92. Ντορεγκαράι (πεν.)

Κίτρινες: Κορινούς , Ναρντίνι,  Χριστοδούλου / Ντάτκοβιτς , Λέουκο