Φέρε το... στον Τακτακαλά

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 1-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου

Στους «4» του κυπέλλου βρίσκεται ο Ολυμπιακός, που κέρδισε εντός έδρας τον Εθνικό με 1-0 και συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το γκολ που έκανε τη διαφορά, σημειώθηκε από τον Μάντζη στο πρώτο λεπτό της επανάληψης.

Καλύτερος ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακό, όμως στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Εθνικός ανέβασε στροφές και πίεσε για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Τακτακαλά προστάτεψε το υπέρ της προβάδισμα και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός, που είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και υπερείχε στη κατοχή της μπάλας. Παθητικός ήταν ο ρόλος του Εθνικού, που προσπάθησε να απειλήσει με στημένες φάσεις και γρήγορες αντεπιθέσεις.

Μόλις στο 5’ χάθηκε η πρώτη καλή προϋπόθεση από πλευράς γηπεδούχων, με τον Σάλι να κάνει το γύρισμα στη περιοχή, όμως ο Στρατηλάτης πρόλαβε τον Κα.

Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 10’, όταν ο Χαραλάμπους του Εθνικού, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα έξω.

Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Στρατηλάτη και ο Σαρφό, ο οποίος επίσης ήταν άστοχος.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 32’, όταν ο Κα μετά από μια όμορφη ενέργεια, έκανε το σουτ εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Στο 41΄καταγράφηκε μια νέα άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χαραλάμπους.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Ιδανικά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, που άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Ο Σαρφό έκανε τη σέντρα στη περιοχή, όπου ο Μάντζης κοντρόλαρε με το στήθος και στη συνέχεια τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Στη συνέχεια η ομάδα του Τακτακαλά είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Αξίζει να αναφερθεί ότι παραλίγο να έχουμε ανατροπή δεδομένων, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα ο διαιτητής, Νικόλας Νεοκλέους, υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Εθνικού για χέρι του Κυριάκου εντός περιοχής. Αφού είδε ξανά τη φάση στο VAR, ο Νεοκλέους άλλαξε την αρχική του απόφαση και έτσι ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Highlight: Το γκολ του Μάντζη που εκ του αποτελέσματος έκρινε την πρόκριση.

Ολυμπιακός (Τσ. Γιανέσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (46' Χάνι), Κα (89' Κυριάκου), Σαντάνα, Μανρίκε, Σαρφό (86' Γαρουφαλιάς), Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (46' Μάντζης), Νάνι.

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Ιωάννου, Περατικός, Μιγκελίτο, Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου (72' Ουαλί), Χαραλάμπους (60' Γκόρουπετς), Κοστόφσκι (72' Ζάκπα), Χριστοφή, Κουσιάππα (60' Μαίντεβατς), Σάβιτς (86' Ντόλεζαλ).

Σκόρερ: 46' Μάντζης / -

Κίτρινες: 8' Ψάλτης, 9' Σωτηρίου, 38΄Σαντάνα, 39' Σαρφό/ 6' Μ. Ηλία, 22' Κουσιάππας, 70' Ιωάννου, 93' Γκόρουπετς.

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.

Ολυμπιακός: Τελευταία Ενημέρωση