Διπλό-οξυγόνο με Έσελινκ!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ μέσα στη Λεμεσό

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό που επικράτησε με 0-1 της ΑΕΛ μέσα στο στάδιο «Άλφαμεγα». Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Έσελινκ στο 75’ με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλίλι. Οι «μαυροπράσινοι» με τη σημερινή τους νίκη ανέβηκαν στους 19 βαθμούς και παραμένουν ζωντανοί στη «μάχη» για παραμονή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στο παιχνίδι. Οι «μαυροπράσινοι» κατέγραψαν δύο ευκαιρίες με τον Πέτρο Ψύχα μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 6’ το σουτ του 24χρονου μεσοεπιθετικού έφυγε πολύ ψηλά ενώ δύο λεπτά αργότερα επιχείρησε να απειλήσει με συρτό σουτ αλλά και πάλι δεν βρήκε στόχο.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός ήταν πάρα πολύ αργός. Οι «μαυροπράσινοι» είχαν την κατοχή ωστόσο δυσκολεύονταν να απειλήσουν την εστία του Ολιβέιρα. Η ΑΕΛ είχε παθητικό ρόλο και περίμενε στο δικό της μισό.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 24’ και ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους. Ο Νάνι πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ολιβέιρα ο οποίος μάζεψε άνετα.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την πρώτη τους τελική στο 39’. Ο Μπεραχίνο έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα μετά από κόντρα στον Νάνι κατέληξε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ότι δεν είδαμε στο πρώτο 45λεπτο το είδαμε σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΛ έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με το καλημέρα στην επανάληψη.

Αρχικά στο 47’ ο Μπεραχίνο με ωραίο σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Μολ σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Στην αμέσως επόμενη φάση μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Κατσανίκλιτς έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε ξανά σε κόρνερ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν περισσότερη διάθεση. Ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισορρόπησε τον αγώνα με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα παιχνίδι αλληλοεξόντωσης.

Από τις αρχές της επανάληψης δεν είχαμε κάποιες άλλες φάσεις μέχρι που η ομάδα του Τακτακαλά άνοιξε το σκορ στο 75’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλίλι, ο Έσελινκ εντελώς αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με δυνατή κεφαλιά.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ. Οι «μαυροπράσινοι» ανέβηκαν στους 19 βαθμούς και παραμένουν ζωντανοί στη «μάχη» για παραμονή στην κατηγορία.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (86' Ιωάννου), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Τσιμπόλα, Παπαφώτης (84' Κοντινέλα), Τσέρνιχ (46' Μεντόσα), Κάσα (46' Ρόμο), Κατσανίκλιτς (66' Νταβόρ), Μπεραχίνο

Ολυμπιακός: (Σεργίδης): Μολ, Μουκτάρης, Έσελινκ, Ιωάννου, Ψύχας (66' Κορομά), Πεχλιβάνης (72' Χαραλάμπους), Γιακουμάκης (86' Μπάρντι), Κυριάκου, Καλίλι, Αλσέους, Νάνι

Σκόρερ: - / 75' Έσελινκ

Κίτρινες κάρτες: 51' Τεϊσέιρα, 79' Τσιμπόλα / 35' Νάνι, 90+1' Κυριάκου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Μενέλαος Αντωνίου