Μαυροπράσινα «κομάντος» πήραν πρόκριση στο Παπ

Γίγαντες Τακτακαλιτες... «πάτησαν» την «Κυρία»

Τεράστια πρόκριση για τον Ολυμπιακό που παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου καθώς εξήλθε ισόπαλος με την Ανόρθωση (1-1) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».  Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα της Ανόρθωσης που κατάφερε να ισοφαρίσει στο 89ο λεπτό αλλά δεν ήταν αρκετό. Το γκολ για την ομάδα του Ολυμπιακού ο Πεχλιβάνης στο 6ο λεπτό.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να μπαίνουν πιο αποφασιστικοί στο γήπεδο απο αυτούς της Ανόρθωσης.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Καλίλι να κάνει πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ και να βρίσκει τον Πεχλιβάνη ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Λόρια.

Οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το γρήγορο γκολ επηρέασε την ομάδα του Μιχαήλοβιτς.

Η επόμενη φάση του παιχνιδιού άνηκε και πάλι στην ομάδα του Τακτακαλά με τον Ψύχα να κάνει το σουτ και να αναγκάζει τον Λόρια σε απόκρουση. Η πρώτη φάση για την Ανόρθωση ήρθε στο 15ο λεπτό με τον Μραζ να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Μολ να απεκρούει εύκολα.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους ήρθε στο 32ο λεπτό με τον Γκερέρο να κάνει τη κεφαλιά απο πολύ κοντά αλλά ο Μολ με υπερένταση είπε «όχι» στον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης.

Οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» προσπάθησαν να πιέσουν αλλά αυτοί του Ολυμπιακού είχαν απάντηση σε όλες τις επιθέσεις. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Μάκη Σεργίδη λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της μετά απο απίστευτο λάθος του Χάρογιαν και κλέψιμο του Κορομά αλλά το πλασέ του ήταν αδύνατο με τον Λόρια να αποκρούει.

Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ανόρθωση να μπαίνει καλύτερα σε σχέση με το πρώτο μέρος. Προσπαθούσαν οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» αλλά δεν βρήκαν ανοικτούς διαδρόμους για να μπουν με αξιώσεις στη περιοχή του Ολυμπιακού.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε για τον Ολυμπιακό με τον Σλόγκαρ να φεύγει πίσω απο την άμυνα της Ανόρθωσης αλλά το τελειώμα του ήταν αδύνατο με τον Λόρια να απεκρούει. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού μπορούσε να δώσει την εύκολη πάσα στον Γιακουμάκη που θα είχε εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

Ο Μιχαήλοβιτς προχώρησε σε όλες τις αλλαγές σου σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα που έψαξε ένα γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 78ο λεπτό ο Νιγκά έκανε το γέμισμα στην περιοχή με τον Αντονίν να κάνει το σουτ αλλά ο Μολ απέκρουσε σταθερά. Στο 89ο λεπτό η «Κυρία» κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αντονίν απο κοντά να νικάει τον Μολ και να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Η Ανόρθωση είχε έξι λεπτά στη διάθεση της για να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ για να πάει το παιχνίδι στην παράταση αλλά οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού άντεξαν και πήραν την πρόκριση.

Έτσι ο Ολυμπιακός γίνεται η τέταρτη ομάδα που πηγαίνει στα ημιτελικά μετά την Πάφο, Ομόνοια και την ΑΕΛ.

Ανόρθωση (Μιχαΐλοβιτς):  Λόρια, Μπαισίνιο, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Γκερέρο, Αμπαρτζουμιάν, Αντονίν, Σαμπό, Χαρογια΄ν, Ιωάννου, Μραζ.

Ολυμπιακός ( Σεργίδης): Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Νάνι, Κυριάκου, Γκόρουμπετς, Καλίλι, Αλσέους, Κορομά.

Σκόρερ: Αντονίν / Πεχλιβάνης

Κίτρινες κάρτες: Σαμπό / Μουκτάρης, Καλίλι, Κυριάκου, Αλσέους.