Με υπογραφή Σαντίκ!

ΕΝΠ - Ολυμπιακός 3-0

Με μια σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλη ψυχραιμία και ευστοχία η ΕΝΠ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-0 και έβαλε φωτιά στην μάχη της διαβάθμισης. Δυο τέρματα ο Σαντίκ στην πρώτη σου συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα των «Βυσσινί», και ένα ο Ουντόζι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα καθώς με κατοχή και με αρκετή υπομονή στο παιχνίδι έψαξε το δρόμο προς την εστία του Κλέιμαν. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 7’ του αγώνα όταν ο Βινίσιους δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν. Με την πάροδο του χρόνου η ΕΝΠ ισορροπούσε το παιχνίδι και με γρήγορες αντεπιθέσεις έψαχνε το τέρμα. Στο 17’ ο Θεοδώρου αφού πέρασε δυο ποδοσφαιριστές πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, το οποίο όμως κόντραρε και έφθασε εύκολα στα χέρια του Βελλίδη. Το παιχνίδι πάντως δεν είχε πολλές τελικές ευκαιρίες και αυτό οφειλόταν σε δυο παράγοντες. Απ’ τη μια ήταν η καλή αμυντική λειτουργία των δυο ομάδων και απ’ την άλλη η αδυναμία στην σωστή τελική πάσα. Στο 28’ ο Ριέρα απείλησε με ένα βολέ απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα όμως να φεύγει έξω. Επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για την ΕΝΠ στο 35’ όταν ο Μπάλαζιτς κέρδισε μια κεφαλιά εντός περιοχής, με τον Βελλίδη όμως να είναι στη σωστή θέση και να μπλοκάρει.

Με περισσότερη όρεξη και διάθεση ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες. Πρώτος στο 51’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βα βρέθηκε στην περιοχή έκανε το πλασέ η μπάλα κόντραρε κάπου, ο Κλέιμαν μπερδεύτηκε με τον Μπαρμπόσα και ο Ψάλτης από κοντά δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Η ΕΝΠ απάντησε στις ευκαιρίες στο 55’ όταν ο Μπάλαζιτς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Βελλίδη. Ο ρυθμός ήταν πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και γι’ αυτό και από νωρίς είχαμε καλές στιγμές. Στο 62’ μάλιστα ο Κοφί έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κίκο έπιασε το σουτ, όμως έφυγε ψηλά έξω απ’ την εστία του Κλέιμαν. Στο 67’ η ΕΝΠ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Βαρέλα μπήκε στην περιοχή και στην ντρίμπλα του συγκρούστηκε με τον Σαμπίνια, με αποτέλεσμα ο Λούκας Σωτηρίου να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ, ο οποίος και ήταν εύστοχος σημειώνοντας το 1-0. Ο Ολυμπιακός ήταν υποχρεωμένος να βγει μπροστά και να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 72’ ο Αζουλάο έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν κέρδισε από κοντά την κεφαλιά με τον Κλέιμαν να είναι σωστά τοποθετημένος και να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που πάλευε για να βρει την ισοφάριση, η ΕΝΠ βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Ουντόζι στο 83’. Εφτά λεπτά αργότερα και σε χρόνους καθυστερήσεων ο Σαντίκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο στην ημέρα για την ΕΝΠ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΕΝΠ: Ο Σαντίκ με δυο τέρματα δεν θα μπορούσε να μην ήταν σε αυτή την κατηγορία

Ολυμπιακός: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού που να ξεχώρισε στο σημερινό παιχνίδι

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΕΝΠ: Ο Μπαρμπόσα δεν ήταν στην καλύτερη του μέρα, όμως στην τελική η ΕΝΠ δεν το πλήρωσε

Ολυμπιακός: Μέτρια βραδιά για αρκετούς ποδοσφαιριστές και γενικότερα για την ομάδα που της έλειψε αρκετά το σωστό τελείωμα των φάσεων

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΕΝΠ (Γιαννέφσκι): Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σταρόκιν, Βαρέλα (81' Αγκίρι), Κουμής (69' Ουντόζι), Θεοδώρου, Γκονζάλες, Ριέρα, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε, Σαντίκ

Ολυμπιακός (Χριστοδούλου): Βελλίδης, Ψάλτης (60' Κοφί), Σαμπίνια, Κίκο, Βινίσιους (81' Ακόστα), Αζουλάο, Νάνι, Κυριάκου (75' Αγιτέ), Ντουβεντρού, Βα, Οικονομίδης

Σκόρερ: Σαντίκ (2Χ), Ουντόζι / -

Κίτρινες Κάρτες: Σαντίκ, Κουμής (3η) / Αζουλάο, Κυριάκου, Κίκο (3η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Ολυμπιακός: Τελευταία Ενημέρωση