Μοιρασιά στο ΓΣΠ

Ολυμπιακός - Εθνικός έμειναν στο 1-1

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο αλλά και ωραίο παιχνίδι ο Ολυμπιακός με τον Εθνικό Άχνας έμειναν στο 1-1 στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς έχασε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο όμως είδε τον Ηλία να σκοράρει στην μοναδική ευκαιρία της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χριστοδούλου έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 4’ της αναμέτρησης κατέγραψε την πρώτη του τελική ευκαιρία. Ήταν ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Κυριάκου, με τον Μποβέδα να κερδίζει την κεφαλιά αλλά να μην βρίσκει στόχο. Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου καθώς μετά από μπαλιά του Κονφέ ο Ευτυχίδης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή όμως η προβολή του δεν ήταν ιδανική και η μπάλα έφυγε έξω. Στο 16’ ο Ευτυχίδης έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Κονφέ ο οποίος βρέθηκε απέναντι απ’ τον Χριστοδούλου με το πλασέ του να βγει εκτός.

Η επιθετική πρωτοβουλία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Στο 27’ ο Χριστοδούλου έφυγε σε τετ α τετ, όμως νικητής βγήκε ο τερματοφύλακας του Εθνικού. Τρία λεπτά αργότερα ο Χαραλάμπους αφού ελευθερώθηκε στο ύψος της περιοχής, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει εκτός. Στο 35’ ο Σάββα με ωραίο σλάλομ βρέθηκε απέναντι απ’ τον Χριστοδούλου ο οποίος για ακόμη μια φορά βγήκε νικητής κρατώντας το μηδέν.

Και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε σωρεία ευκαιριών, ο Εθνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 42’ ο Ηλία πέρασε ανάμεσα από τρεις ποδοσφαιριστές, πλάσαρε ιδανικά τον Κόβατς και έγραψε το 0-1. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτο ημιχρόνου.

Ο Νεντίμ Τούτιτς προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα, με τους Σάλι, Σαμπίνια και Νάνι να παίρνουν τη θέση των Ανδρονίκου, Σάββα και Φώτη. Μόλις στο 47’ ο Ολυμπιακός κατέγραψε την πρώτη του τελική στο β’ ημίχρονο όταν ο Χαραλάμπους με ωραία κίνηση πάτησε περιοχή από αριστερά, επιχείρησε το σουτ αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Χριστοδούλου.

Τα λεπτά κυλούσαν και το σκηνικό δεν έμοιαζε να αλλάζει. Ο Ολυμπιακός πίεζε και έφθανε κοντά στην περιοχή του Εθνικού, χωρίς ωστόσο να έχει τη σωστή τελική πάσα. Είναι χαρακτηριστικό πως επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 71’ όταν ο Τιάγκο επιχείρησε ένα σουτ όντας στην περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Άδωνη και να καταλήγει σε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Πεχλιβάνης έστειλε μια καταπληκτική πάσα προς το μέρος του Σάλι ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ απ’ τον Χριστοδούλου.

Στο 75’ για ακόμη μια φορά οι παίκτες του Ολυμπιακού απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Τιάγκο έδωσε πάσα στον Χριστοδούλου ο οποίος στο τετ α τετ νικήθηκε απ’ τον τερματοφύλακα του Εθνικό. Δυο λεπτά αργότερα ο επιθετικός του Ολυμπιακού δεν λάθεψε και βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ απ’ το σημείο του πέναλτι.

Το τέρμα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με τον Εθνικό να ξυπνά. Στο 79’ ο Κόβατς είπε όχι σε τετ α τετ με τον Ντούρις, ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού νίκησε τον Ντούρις που απείλησε με κεφαλιά. Στο 82’ ο Ιωάννου επιχείρησε μια μπαλιά από αριστερά, με τον Ντόλεζαλ να κάνει την προβολή και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 90’ όταν ο Τιάγκο εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Χριστοδούλου να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δυο ομάδες στο 1-1 λαμβάνοντας έτσι από 1 βαθμό.