«Μπλόκο» του Ολυμπιακού (και) στον Άρη

Τρίτη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Μάκη Σεργίδη, που εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Ισοπάλο εξήλθε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Άρη (0-0) με το τελικό σφύριγμα να χαροποιεί την ομάδα του Τακτακαλά . Η ομάδα της Λευκωσίας με την έλευση του Μάκη Σεργίδη δείχνει να έχει σφυγμό ενώ για την ομάδα της Λεμεσού η δεύτερη σερί «λευκή» ισοπαλία φέρνει προβληματισμό στους ανθρώπους της «ελαφράς ταξιαρχίας».

Α 'Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους ποδοσφαιριστές να μπαίνουν πιο δυνατά απο αυτού του Άρη προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν γρήγορα. Παρολίγο να τα καταφέρουν στο 4ο λεπτό καθώς μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Γκεριέ πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Στο 9ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε και άλλη ευκαιρία με τον Πεχλιβάνη μέσα απο την περιοχή αλλά καθυστέρησε να κάνει το σουτ με τη μπάλα να κτυπάει στους αμυντικούς του Άρη. Οι ποδοσφαιριστές της «Ελαφράς ταξιαρχίας» προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι έτσι ώστε να επιτεθούν αλλά η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν αλάνθαστη. Χαρακτηριστικό ότι η πρώτη φάση για τον Άρη ήρθε στο 20ο λεπτό με τον Μπαμπίκα να κατεβάζει μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του το μπλόκαρε ο Γκεριέ. Το παιχνίδι ήταν κυρίως κέντρου με την ομάδα του Άρη να προσπαθεί να παίξει το γρήγορο παιχνίδι που μας έχει συνηθίσει αλλά οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού δεν τους άφηναν να το κάνουν σε πράξη. Η τελευταία ευκαιρία πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε στο 42ο λεπτό με τον Χριστοδούλου να σουτάρει αλλά η μπάλα να περνάει έξω.

Β Μέρος

Η ομάδα της Λεμεσού προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με στόχο να φρεσκαριστεί η ενδεκάδα. Μονέ Πακέ, Στεπίνσκι και Τζαβέ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Γιαμπλόνσκι, Γκομίς και Στρούσκι αντίστοιχα. Η πρώτη ευκαιρία του β ημιχρόνου ήρθε όμως απο τους «γηπεδούχους» με εκτέλεση κόρνερ και πάλι, το εκτέλεσε ο Χριστοδούλου και ο Γκεριέ πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Όσο κυλούσε ο χρόνος η πίεση γινόταν πιο ασφυκτική απο τους ποδοσφαιριστές του Άρη και στο 63ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι . Στο 68ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού άγγιξε το γκολ αλλά το γύρισμα του Στεπίνσκι μπλοκαρίστηκε απο τον πολύ καλό τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Τσάρλς. Η πίεση αυξανόταν αλλά οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού άντεχαν και άρχιζαν να κερδίζουν ψυχολογία και μονομαχίες. Ο διαιτητής του αγώνα έδειξε εφτά λεπτά καθυστερήσεις και η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 96ο λεπτό με τον Σόκε απο πολύ κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Τσάρλς. Ο διαιτητής του αγώνα Κυριάκος Αθανασίου σφύριξε τη λήξη του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Σκορ που χαροποιεί την ομάδα του Τακτακαλά που φέρνει την τρίτη σερί της ισοπαλία ενώ για τους «φιλοξενούμενους» το τελικό σκορ φέρνει προβληματισμό στις τάξεις της «ελαφράς ταξιαρχίας» καθώς η ομάδα έφερε την δεύτερη σερί «λευκή» ισοπαλία.

Ενδεκάδες

Ολυμπιακός (Σεργίδης):  Τσάρλς, Λιασίδης, Μπάρντι, Μουκτάρης, Γκεριέ, Χριστοδούλου, Δόσης, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι, Κυριάκου

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σόκε, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα