Ολυμπιακός: Ο Κα... το κά-ρφωσε (vid)

Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου

Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερο πάθος και θέληση για την νίκη. Ο Τακτακαλάς πήρε το διπλό με 0-1 και βλέπει ακόμα και εξάδα.

Α’ ημίχρονο:

Μπήκε αρκετά δυνατά ο Εθνικός, μόλις στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Μιγκελίτο βρήκε σε ευνοική θέση τον Μαρκόσφκι ο οποίος όμως δεν έβαλε δύναμη στην δική του κεφαλιά και έτσι ο κίπερ του Ολυμπιακού μπλόκαρε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την κατοχή και γενικότερα τον έλεγχο η ομάδα της Άχνας, με τον Ολυμπιακό να μην πατάει και τόσο καλά.

Από το 15’ και μετά έγινε καλύτερος ο Ολυμπιακός, καθώς κέρδισε την κατοχή. Σε κάποιες περιπτώσεις οι παίκτες του Ολυμπιακού άνοιγαν όμορφα την επιθετική τους ενέργεια, δίνοντας πλάτος – αλλάζοντας το παιχνίδι αλλά με πάσες και όχι μπαλιές. Κέρδισαν και ψυχολογία καθώς έπαιρναν τις πρώτες μπαλιές.

Ο Ολυμπιακός έχει πάρει τα ηνία του ματς από το 20 και μετά χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Στο 26’ ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι αλλά ο διαιτητής είπε «παίζεται», σε μια πραγματικά δύσκολη φάση.

Από το 30 και μετά πολλά φάουλ – δύναμη στο ματς και καθόλου φάσεις καθώς έπεσε ο ρυθμός. Στο 43’ μια κεφαλιά του Ψάλτη, από το σημείο του πέναλτι, πέρασε πολύ ψηλά.

Μέτριό ημίχρονο…

Πολλές δυνατές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία, με τον Ολυμπιακό ελαφρώς καλύτερο.

Στο 55’ ένα γύρισμα του Χριστοφή του Εθνικού στην περιοχή, βρήκε τον Βινίσιους να διώχνει. Ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Κοφί, από πλάγια θέση εκτός περιοχής βρήκε τον κίπερ των γηπεδούχων να διώχνει δύσκολα.

Στο 63’ ένα φοβερό βολ πλανέ του Βινίσιους έξυσε το δοκάρι. Στο 69’ ολιγώρησε η άμυνα του Εθνικού και ο Βινίσιους μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε τετ α τετ… η μπάλα όμως έσκασε και δεν κατάφερε να πλασάρει.

Όσο περνούσε η ώρα το άγχος και η δύναμη ήταν πολύ έντονη στο ματς, καθώς και οι δύο θέλανε την νίκη. Στο 86’ η χρυσή αλλαγή του Πάμπου, ο Κα έκανε το 0-1 με όμορφο πλασέ εντός περιοχής.

Όμορφο κατέβασμα και εξαιρετικό τελείωμα στην γωνιά… γκολ buzzer beater.

Διακριθέντες: Ο Καρ με το γκολ στο 86'.

Απογοήτευσαν: Πολύ πίσω το κέντρο του Εθνικού, ειδικά οι Λαμπάν - Μιγκελίτο.

Ενδεκάδες

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο (Χαραλάμπους 52'), Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Κορρέα (Μαρκόσκι 81'), Ι. Μαρκόφσκι (Κονέ 72')

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Ψάλτης (Κα 62'), Νανίσιο, Κυριάκου, Καντέ, Σαμπίνια, Κίκο, Οικονομίδης (Ντουβεντρου 72'), Κοφί (Σωτηρίου 88'), Βινίσιους, Ακόστα, Λεάλ

Κίτρινες κάρτες: Σαμπίνια, Κίκο, Βινίσιους // Μαρκόφσκι