Τακτακαλίτικο... πάρτι στη Λεμεσό

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη επί της Καρμιώτισσας και πήρε βαθμολογικές «ανάσες» στην μάχη για παραμονή

Πολύτιμο «διπλό» πέτυχε ο Ολυμπιακός, καθώς απέδρασε από το Τσίρειο στάδιο, επικρατώντας με 2-0 της Καρμιώτισσας στη 3η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο και με τα τέρματα των Χαλίλι στο 11’ και Έσελινγκ στο 66’, πήρε το ζητούμενο και ανέβηκε στους 22 βαθμούς, όσους έχει και η ΕΝΠ. Η Καρμιώτισσα έμεινε στους 30 βαθμούς και στην 4η θέση του ομίλου.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα, δείχνοντας ότι ήθελε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό μέσα στο γήπεδο.

Στο 11ο λεπτό οι «μαυροπράσινοι» ευτύχησαν να φτάσουν στο γκολ στην πρώτη τους μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Έγινε λάθος από πλευράς Καρμιώτισσας ο Χέντρικς έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε κάθετη στον Χαλίλι και αυτός από πλάγια με πλασέ έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Έξι λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φτάσει σε δεύτερο γκολ με τον Χαραλάμπους και τον Σάλι να συνδυάζονται ωραία, με τον πρώτο να βγαίνει από πλάγια απέναντι απ’ τον Σπόλιαριτς, έκανε το πλασέ, όμως είπε «όχι» ο κίπερ της Καρμιώτισσας.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Μάκη Σεργίδη είχε τον πλήρη έλεγχο μέσα στο γήπεδο, καθώς κρατούσε με ευκολία το 1-0 υπέρ της και κυκλοφορούσε συνεχώς την μπάλα.

Στο 41’ ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά μετά από μπαλιά του Γκόρουπετς, ο Χέντρικς πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Οι «μαυροπράσινοι» κυκλοφορούσαν μπάλα και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο, που δυσκολευόταν να απειλήσει.

Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι μετά από κόρνερ, καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χούμποτσαν, ο ρεφ δεν είδε κάτι, όμως το ΒΑΡ τον ειδοποίησε και μετά σφύριξε το πέναλτι. Εκτέλεσε ο Σάλι, όμως δεν ήταν καλό το πέναλτι και έπεσε και μάζεψε ο Σπόλιαριτς. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος στα πρώτα 15 λεπτά δεν είχαμε κάποια μεγάλη φάση, με τον Ολυμπιακό να παίζει πιο αμυντικό ποδόσφαιρο, δείχνοντας προθέσεις να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και να προσέξει να μην δεχθεί γκολ.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο τη βρήκε η Καρμιώτισσα, στο 63’ μετά από κόρνερ έδιωξαν οι «μαυροπράσινοι», ο Μπεν Σαλάμ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Μολ έπεσε και απέκρουσε, κρατώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός απάντησε στην μεγάλη ευκαιρία της Καρμιώτισσας με γκολ. Στο 66’ μετά από κόρνερ, ο Έσελινγκ με κεφαλιά «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Μετά και το δεύτερο τέρμα του Ολυμπιακού τα πράγματα δυσκόλεψαν για την Καρμιώτισσα που προσπάθησε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, όμως κανέναν δεν ανησύχησε τον Μολ, ο οποίος είχε τη λύση στις απειλές των γηπεδούχων.

Το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι η ομάδα του Σεργίδη πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη που την ανέβασε στους 22 βαθμούς.

Εντεκάδες:

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Ανδρονίκου, Γκρατινάρου, Τζανακάκης, Μπεν Σαλάμ, Ντούρις, Γκαζτανάγια, Λουκίλι

Στον πάγκο: Kνόμπλοχ, Λουκόφ, Τσέλουτσκα, Κουλιμπαλί, Αγγελή, Μίκο, Οικονομίδης, Παττίχης, Σταύρου, Γκράβενμπερχ, Νεοφύτου

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Σάλι, Έσελινγκ, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους

Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Μουκτάρης, Κα, Χριστοδούλου, Δόσις, Ψύχας, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Ενόχ, Αλσέους, Κορόμα

Σκόρερ: / 11' Χαλίλι, 66' Έσελινγκ

Κίτρινες: Ανδρονίκου, Σελούτσκα, Ντούρις, Μπεν Σαλάμ/Ιωάννου, Μπάρντι