Ταλαιπώρησαν το τερέν

Σε ένα «φτωχό» παιχνίδι Ολυμπιακός και Καρμιώτισσα συμβιβάστηκαν στην λευκή ισοπαλία

Απο ένα πόντο μοιράστηκαν ο Ολυμπιακός και η Καρμιώτισσα καθώς εξήλθαν 0-0 μέσα στο ΓΣΠ. Αποτέλεσμα που δεν το ήθελαν οι δύο ομάδες κυρίως ο Ολυμπιακός που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Απο την άλλη η Καρμιώτισσα για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι δεν γνωρίζει την ήττα και κρατάει το «μηδέν».

Α Μέρος
Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα της Καρμιώτισσας να αντιμετωπίζει νωρίς πρόβλημα. Ο αρχηγός της Χούμποτσαν αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Μίκο. Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 8ο λεπτό με τον Κουλιμπαλί να κάνει εντυπωσιακό ψαλιδάκι αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Μολ. Στο 25ο λεπτό μετά απο φάουλ του Ελ Αλουχί ο Κουλιμπαλί απο κοντά δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε μετά απο δέκα λεπτά και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό με τον Ντούριτς να παίρνει τη μπάλα εκτός περιοχής αλλά η μπάλα να μην του κάνει το χατήρι καθώς κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ. Ο Ολυμπιακός που μέσω αντεπιθέσεων προσπάθησε να απειλήσει έχασε τη πρώτη του ευκαιρία στο 40ο λεπτό με τον Κυριάκου να ελευθερώνεται όμορφα αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά απο τα δοκάρια του Κνόμπλοχ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για τη λήξη του πρώτου μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0.

Β Μέρος

Ο Ολυμπιακός μπήκε σαφώς διαφορετικός σε σχέση με το πρώτο μέρος καθώς οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Σεργίδη μπήκαν με περισσότερη διάθεση στο γήπεδο. Στο 50ο λεπτό ο Νεοφύτου σούταρε αλλά ο Μολ απέκρουσε. Ο Χέντρικς δεν κατάφερε στο 55ο λεπτό να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε μια απο τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο τεχνικοί προσπάθησαν μέσω αλλαγών να φρεσκάρουν τις ομάδες τους αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα κατάφεραν καθώς τα λάθη διαδέχοταν το ένα μετά το άλλο. Χαρακτηριστικό ότι η επόμενη και τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν στο 92 με τον Ντούριτς να κάνει δυνατό σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Μολ απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το «μηδέν». Σε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν απο ένα βαθμό με τον Ολυμπιακό να παραμένει στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Καρμιώτισσα απομακρύνθηκε περισσότερο απο την επικίνδυνη ζώνη.

Ολυμπιακός(Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Ψύχας, Χέντρικς, Νάνι, Κυριάκου, Κορόμα

Καρμιώτισσα(Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούσκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Γκραντινάρου, Ντούρις, Νεοφύτου