«Τούμπα»... και φουλ για τελικό

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 2-1

Σε άλλη μια νίκη προχώρησε η ομάδα του Ολυμπιακού που στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ κέρδισε στο Μακάρειο την ΑΕΚ με 2-1. Οι «μαυροπράσινοι» έφτασαν στη νίκη με ανατροπή, αφού η ομάδα της Λάρνακας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι (11΄). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με τέρματα των Ζαχαρίου (62’) και Σαντάνα (69’).

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν αλλάζει τα βαθμολογικά δεδομένα, καθώς ο Ολυμπιακός, που έφτασε τους 40 βαθμούς, παραμένει στην έκτη θέση, ενώ η ΑΕΚ συνεχίζει να βρίσκεται στη πέμπτη θέση με 47 βαθμούς.

Κακό το θέαμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτο μέρους, με την ΑΕΚ να αρχίζει καλύτερα το παιχνίδι και τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια, παίρνοντας τον έλεγχο στη κατοχή της μπάλας.

Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, για ανατροπή του Αγριμάκη πάνω στον Φερνάντεθ εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιβάν Τρισκόφκσι, ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Μετά το τέρμα του αρχηγού της, η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πατά καλύτερα από τον αντίπαλο της, όμως από ένα σημείο και έπειτα οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού ανέβασαν την απόδοση τους και έψαξαν την ισοφάριση.

Η πιο αξιόλογη στιγμή των «μαυροπρασίνων» ήταν μια εκτέλεση φάουλ του Σαρφό στο 44’, όπου η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μολ.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Μακρή εντός περιοχής, αλλά ο Αγριμάκης μπλόκαρε με ευκολία.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα από τον αντίπαλο τους.
Μάλιστα οι «κιτρινοπράσινοι» βρήκαν δίκτυα στο 47’ με τον Φλοριάν, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Γάλλος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η υπεροχή της ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν εκ νέου το παιχνίδι, ενώ στο 62’ ο Ζαχαρίου έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Σαντάνα σούταρε λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μολ, η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ελβετού και ο Ζαχαρίου που ακολούθησε τη φάση, με σουτ εντός περιοχής, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 69’ ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με τον Σαντάνα. Ο Ευτυχίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Βενιζέλος από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Σαντάνα, που ανενόχλητος εντός περιοχής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει αέρα δύο τερμάτων στο 80’, όταν ο Σαρφό, αφού κουβάλησε τη μπάλα από το κέντρο μέχρι την αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της ΑΕΚ και πέρασε έξω.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 93’ όταν η ΑΕΚ έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία για να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Αγριμάκης απάντησε αρνητικά τόσο στο σουτ του Ναράνχο, όσο και σε αυτό του Τρισκόφσκι.

Highlight: H είσοδος του Σαντάνα στον αγωνιστικό χώρο καθώς από αυτόν ξεκίνησε η φάση στο πρώτο γκολ της ομάδας του, ενώ το δικό του τέρμα έκρινε την αναμέτρηση.

Ολυμπιακός (Τσ. Γιανέφσκι): Αγριμάκης, Ψάλτης (46' Κυριάκου), Σαμπίνια, Κωνσταντινίδης (65' Ανδρέου), Γαρουφαλιάς (65' Μανρίκε), Μάντζης (58' Βενιζέλος), Ευτυχίδης, Ζαχαρίου, Σαρφό, Νάνι, Χαραλάμπους (58' Σαντάνα).

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Μολ, Φερνάντεθ, Γκονθάλεθ, Αντωνιάδης, Ιωάννου (83' Ναούμ), Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (83' Αναστασίου), Ακοράν (63' Νάντο), Μακρής (70' Ναράνχο), Τρισκόφσκι, Τολμές.

Σκόρερ: 62' Ζαχαρίου, 69' Σαντάνα / 11' Τρισκόφσκι.

Κίτρινες: - / 76΄Ναράνχο, 85΄Αναστασίου.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.