Επίλογος.... χωρίς βαθμό

Με ήττα ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της η Ομόνοια

Είχε να ανεβεί ένα «βουνό» και εν τέλει δεν τα κατάφερε η Ομόνοια που ηττήθηκε με 1-0 από την Σέριφ στην Μολδαβία. Οι «πράσινοι» έχασαν μπόλικες ευκαιρίες για να πληγώσουν τον αντίπαλο, δεν τις εκμεταλλευτήκαν και έτσι παρά τον αποκλεισμό, έφυγαν με ψηλά το κεφάλι από το Ζίμπρου. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ρασίντ 87’.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι που έβαλαν πίεση στους «πράσινους» από τα πρώτα λεπτά. Στη Σέριφ άνηκε η πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα στο 4ο λεπτό, με τον Ντιοπ να κάνει το σουτ από τα δεξιά της περιοχής και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 13’ το «τριφύλλι» έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει από νωρίς το προβάδισμα! Ο Μπρούνο μπήκε μέσα στη περιοχή, ελευθερώθηκε υπέροχα από τον προσωπικό του αντίπαλο, πάσαρε στα αριστερά στον Κακουλλή με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει σωτήρια σε σώμα αμυντικού της Σέριφ.

Η ομάδα του Φερέρα ισορρόπησε το ματς και έχασε ακόμη μια τρομερή φάση με τον Κίτσο στο 21’! Ο Μπρούνο έβγαλε τον Ελλαδίτη απέναντι από τον Κόβαλ με τον μπακ των «πράσινων» να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι!

Τρία λεπτά μετά, η Σέριφ «απάντησε» με τον Ρασίντ να πασάρει στο πέναλτι στον Ντιοπ και τον τελευταίο να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 31ο λεπτό οι Μολδαβοί απείλησαν ξανά και πάλι με τον Ντιοπ ο οποιος επιχείρησε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή βρίσκοντας σε ετοιμότητα τον Ουζόχο που μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε χωρίς κάτι το μεμπτό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της επανάληψης η Ομόνοια που βγήκε μπροστά για να πέτυχει ένα γκολ.

Στο 55’ η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα έχασε καλή φάση με τον Λοΐζου να μπαίνει από τα δεξιά μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού για να περάσει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 67’ με πρωταγωνιστή τον Περναμπούκο, που έκανε το διαγώνιο πλασέ από τα δεξιά της περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

Επτά λεπτά μετά, το «τριφύλλι» έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον νεοεισελθόντα Παπουλή να πασάρει στον Μπέζους μέσα στη περιοχή, τον Ουκρανό να κάνει το σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να βρίσκει σε πόδι αμυντικού και να περνάει και πάλι σε κόρνερ.

Στο 80ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Μπεζούς! Ο Κακουλλής έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Ουκρανό να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, βρίσκοντας στο οριζόντιο δοκάρι του Κόβαλ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, στο 87’, οι Μολδαβοί άνοιξαν το σκορ με τον Ρασίντ να φεύγει στην κόντρα, να ελευθερώνεται υπέροχα από τον Μίλετιτς και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Ουζόχο.

Το παιχνίδι τελείωσε με τους «πράσινους» να αποχαιρετούν το Γιουρόπα Λιγκ και πλέον να εστιάζουν την προσοχή τους στο πρωτάθλημα.

Σέριφ (Μιχαϊλοφ): Κόβαλ, Ζόχουρι, Κίκι, Ράντελιτς, Κπόζο, Μουντασίρου (70' Ατιέμγουεν), Κιαμπού (90' Κέρον), Ντιοπ, Περναμπούκο (86' Γκέδες), Μπαντόλο, Ρασίντ.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Μίλετιτς, Γιούστε, Κίτσος, Λέτσιακς (63' Ψάλτης), Λοΐζου (63' Παπουλής), Κασάμα (76' Μιξ), Χάμπος (63' Ζαχαρίου), Μπέζους, Κακουλλής, Μπρούνο (81' Μπάρκερ).

Σκόρερ: 87' Ρασίντ / -

Κίτρινες: 17' Ράντελιτς, 68' Ρασίντ / 82' Μπέζους

Διαιτητής: Φραν Γιόβιτς