Της έμεινε η βροχή

Το πάλεψαν οι «πράσινοι» όμως οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League η Ομόνοια έχασε εκτός έδρας από την Γρανάδα με 2-1. Τα γκολ για τους Ισπανούς σημείωσαν οι Λουίς Σουάρες (8’) και Σόρο (73’), ενώ για την Ομόνοια ισοφάρισε προσωρινά ο Ασάντε (60’).

Καλή η προσπάθεια των «πρασίνων» που πάλεψαν για το αποτέλεσμα, αλλά οι Ισπανοί ήταν καλύτερoι και επικράτησαν. Με αυτή τη νίκη η Γρανάδα παρέμεινε στη πρώτη θέση του ομίλου φτάνοντας τους δέκα βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έμεινε στη τελευταία θέση με ένα βαθμό.

Από την αρχή ήταν φανερές οι προθέσεις των γηπεδούχων για να κρατήσουν μπάλα και να απειλήσουν με οργανωμένες επιθέσεις. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας έδωσαν έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα και προσπαθούσαν να βγουν μπροστά με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 4’ και άνηκε στους «πράσινους». Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σέχου από πλεονεκτική θέση έκανε τη προβολή και έστειλε τη μπάλα έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ισπανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Λουίς Σουάρες. Ο Ισπανός με ωραίο σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στη συνέχεια οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο τον αγώνα, όμως ο ρυθμός ήταν χαμηλός, χωρίς να έχουμε κάποια ευκαιρία για αρκετή ώρα.
Πιο συγκεκριμένα, μετά το γκολ του Σουάρες στο όγδοο λεπτό, η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 41’, όταν ο Σολδάδο από πολύ καλή θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Άξιο αναφοράς είναι επίσης το ότι ο Μποτεάκ αποχώρησε τραυματίας στο 36’. Γεγονός που προκαλεί ανησυχία στην Ομόνοια, αφού ο Γάλλος, φάνηκε να πονάει αρκετά.

Καλύτερα ξεκίνησε στην επανάληψη η Γρανάδα που έψαξε ένα δεύτερο γκολ. Μάλιστα η πρώτη ευκαιρία των Ισπανών στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 46’, όταν ο Σολδάδο σούταρε εκτός περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε στον Λούφτερ, στη συνέχεια σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 49’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Σολδάδο να κάνει τη κεφαλιά εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα έξω. Στο 57’ ήταν η σειρά του Γκοναλόνς για να αστοχήσει με κεφαλιά.

Εκεί που πίεζε η Γρανάδα, η Ομόνοια στην πρώτη ευκαιρία που της εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με γκολ του Ασάντε στο 60’. Ο Λέζιακς που πέρασε στον αγώνα πριν από δύο λεπτά, έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Γκανέζος τελείωσε τη φάση υποδειγματικά.

Μετά το γκολ των «πρασίνων» η Γρανάδα έψαξε να πάρει εκ νέου προβάδισμα, κάτι που κατάφερε τελικά στο 73’. Ο Φαμπιάνο σε πρώτη φάση απόκρουσε με δυσκολία το σουτ του Νέβα, όμως στη συνέχεια ο Σόρο, που ξέφυγε του Λανγκ, από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

Στην συνέχεια είχαμε μια καλή στιγμή με τον Σενέ, ενώ η Γρανάδα θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο γκολ με σουτ του Πουέρτας εντός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο απόκρουσε.

Highlight: Η ανωτερότητα των Ισπανών.

Γρανάδα: Σίλβα, Πέρες (65' Ματσίς), Ντουάρτε, Βαγιέχο, Νέβα, Ερερα, Μίγια, Σολδάδο (78' Πουέρτας), Γκοναλόνς (65' Φουλκιέρ), Σόρο (78' Μολίνα), Σουάρες (78' Μπρίτσε)

Στον πάγκο: Μπαναλότσε, Φάμπρεκα, Φουλκιέρ, Ζερμάν, Μπρίτσε, Πουέρτας, Ματσίς, Μολίνα, Μαρτίνεζ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (58' Λέζιακς), Χούμποτσαν, Μαυρίας, Σέχου (58' Γκόμεθ), Κούσουλος, Τζιωνής (58' Τιάγκο), Μποτεάκ (36΄Ασάντε), Κακουλλής (74' Σενέ)

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Σενέ, Γκόμες, Παπουλής, Γκόμεθ, Λέζιακς, Παναγιώτου, Τιάγκο, Λοίζου, Ασάντε

Σκόρερς: 8' Λουίς Σουάρες, 73 Σόρο/60' Ασάντε

Κίτρινες: 14' Πέρες, 30' Γκοναλόνς, 44' Ερέρα, 84' Μαρτίνες/12' Μπεργκ, 55' Κίκο, 64' Κούσουλος, 66' Λέζιακς, 67' Γκόμεθ