Ομόνοια: Να μεγαλώσει το σερί διώχνοντας την «κατάρα» (vids)

Πάνε τέσσερα χρόνια...

Του Παντελή Παντελή

Η Ομόνοια συνεχίζει την προετοιμασία της για τον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» θα επιδιώξουν να πετύχουν την τρίτη τους σερί νίκη, σε ένα γήπεδο όπου πήραν το τρίποντο και απέναντι στον Οθέλλο. Ωστόσο, απέναντι στους «ερυθρόλευκους» τα τελευταία χρόνια το «τριφύλλι» τα βρίσκει... σκούρα.

Συγκεκριμένα, έχουν περάσει τέσσερα χρόνια από το τελευταίο διπλό της Ομόνοιας απέναντι στην ομάδα της Αμμοχώστου. Στις 15 Δεκεμβρίου του 2019, με τον Μπεργκ στον πάγκο, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 3-0, χάρη σε γκολ των Ορτέγκα, Γκόμεθ και Μποτεάκ.

Από τότε η ομάδα της πρωτεύουσας σε δύο επισκέψεις της για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος δέχτηκε ισάριθμες ήττες και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1).

Τη χρονιά που η Ομόνοια κατέκτησε το πρωτάθλημα (2020-21) είχε μια περίοδο μέσα στον Νοέμβριο με συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Ανάμεσα τους και η ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα στις 22 του μήνα, σε μια χρονιά όπου οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν κατηγορία. Το σκορ άνοιξε ο Ντανίλο (9’), με τον Παπουλή να ισοφαρίζει για τους «πράσινους» λίγο πριν την ανάπαυλα (43’). Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ του Βάγκνερ στο 80ο λεπτό.

Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση με τη Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» ήταν πριν ένα περίπου χρόνο, στις 22 Ιανουαρίου 2023. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντορεγκαράι στο πρώτο ημίχρονο (41’), με τον Κακουλλή να ισοφαρίζει μετά από ασίστ του Μπέζους (82’), όμως ο Τιάγκο πλήγωσε την παλιά του ομάδα στο 85’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 2-1 των «ερυθρόλευκων».

Επομένως, το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή πάει προϊδεασμένο στο στάδιο της Λάρνακας. Μοναδικός στόχος για το «τριφύλλι» είναι να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που θα το ανεβάσει ακόμη περισσότερο τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά.