Ομόνοια: Ράινερ, Μάλε… οι τελευταίοι

Από την περίοδο 1998-99 που κέρδισαν με τα γκολ των εμβληματικών αυτών παικτών έχουν να κερδίσουν οι «πράσινοι» τον αντίπαλο σε ματς Α’ γύρου

Το ντέρμπι της Δευτέρας πλησιάζει και η αγωνία όλων μεγαλώνει. Σε προηγούμενο ρεπορτάζ είχαμε καταπιαστεί με μια πτυχή της αρνητικής παράδοσης για την Ομόνοια.

Το ότι οι «πράσινοι» είχαν κερδίσει για τελευταία φορά το ΑΠΟΕΛ στις 6/4/13 κατά την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος εκείνης της σεζόν και από τότε δεν έχουν γευτεί ξανά τη χαρά της επιτυχίας.

Η Ομόνοια είχε κερδίσει το ΑΠΟΕΛ με σκορ 3-0 και σκόρερς τους Εφραίμ (14’, 65’) και Λεάντρο (54’). Προπονητής ήταν ο Τόνι Σαβέφσκι.

Υπάρχει και μια άλλη πτυχή αρνητικής παράδοσης για τους πρασίνους. Είναι η παράδοση στα παιχνίδια του Α’ γύρου, καθώς σε αυτή την «κατηγορία» των παιχνιδιών κέρδισε για τελευταία φορά την περίοδο 1998-99.

Σε παιχνίδι που έγινε στο Μακάρειο, στις 28.1.1998 η Ομόνοια νίκησε με 2-1, με τέρματα που πέτυχαν οι Μαλέκκος και Ράουφμαν και έκτοτε αγνοεί την επιτυχία στον πρώτο γύρο. Στο ΓΣΠ δεν κέρδισε ποτέ το ΑΠΟΕΛ σε αγώνα στον Α' γύρο.

Θυμίζουμε  ότι τα εγκαίνια του σταδίου της πρωτεύουσας έγιναν στις 6 Οκτωβρίου 1999. Αμέσως μετά τα εγκαίνια πραγματοποιήθηκε φιλικό ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια, παιχνίδι που τελείωσε με σκορ 3-3.

Η Ομόνοια με τη συμπαράσταση χιλιάδων οπαδών της, που με βάση τις ενδείξεις θα κατακλύσουν το ΓΣΠ, θα επιδιώξει την ερχόμενη Δευτέρα να δώσει τέλος σε αυτήν την αρνητική παράδοση, κάτι που αποτελεί επιπλέον κίνητρο για τους ποδοσφαιριστές της ομάδας.

Να θυμίσουμε το τελευταίο νικηφόρο αγώνα α' γύρου τον οποίο η Ομόνοια είχε κερδίσει με ανατροπή.