Της την είχε στημένη! (vid)

Δύο κόρνερ αρκούσαν στον ΑΠΟΕΛ για να το φέρει τούμπα

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Ομόνοια και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ανσαριφάρντ στο 29’ ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέτρεψαν το παιχνίδι με δύο κόρνερ του Μπεν τα οποία μετέτρεψαν σε γκολ οι Καρώ (52’) και Ντάλσιο (85’). Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 69’ λόγω αποβολής του Καρώ.

Η Ομόνοια μπήκε στο ντέρμπι με περισσότερες απαιτήσεις. Οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον ΑΠΟΕΛ να δίνει μέτρα. Στο 7’ ο Παπουλής έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βιντ Μπέλετς.

Ο ρυθμός ήταν πάρα πολύ αργός με τις δύο ομάδες να παίζουν ουσιαστικά ένα παιχνίδι αλληλοεξουδετέρωσης. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 23’. Μετά από κομπίνα σε κόρνερ, ο Τσεμπάκ βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 29’ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Παπουλή, η μπάλα στρώθηκε στον Ιρανό ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά τον Μπέλετς.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να αντιδράσει ωστόσο η Ομόνοια είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία και δυσκόλευε το έργο των «γαλαζοκιτρίνων».

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με το καλημέρα στην επανάληψη η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία με τον Κούσουλο. Ο αρχηγός των «πρασίνων» έπιασε το δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Μπέλετς έδειξε ετοιμότητα και έκανε μια σπουδαία απόκρουση.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52’ με δυνατή κεφαλιά του Καρώ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεν. Έξι λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κονσταντίνοφ το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Μακέντα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν με δέκα παίκτες στο 69’ καθώς ο Καρώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Μπεσεντίν.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ανέτρεψε το παιχνίδι στο 85’ με κοντινή κεφαλιά του Ντάλσιο ξανά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεν.

Η Ομόνοια απείλησε στο 90+4’ με σουτ εκτός περιοχής από τον Χαραλάμπους το οποίο όμως έφυγε άουτ.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη και παράλληλα προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Κίτσος (78' Σράντι), Μπασιρού (78' Χαραλάμπους), Κούσουλος, Παπουλής (68' Λέτσιακς), Λοΐζου (88' Μπάρκερ), Μπεσεντίν, Ανσαριφάρντ (88' Μπεζούς)

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Καρώ, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Μπεν (90' Εφραίμ), Μακέντα (90+2' Ηλία)

Σκόρερ: 29' Ανσαριφάρντ / 52' Καρώ, 85' Ντάλσιο

Κίτρινες κάρτες: 43' Μπασιρού, 67' Λανγκ, 73' Μπεσεντίν / 37' Καρώ, 45+1' Κοσταντίνοφ

Αποβολές: - / 69' Καρώ

Διαιτητής: Giovanni Ayroldi

VAR: Valerio Marini