Κουλούρια στην Πάφο

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος

Πάφος και Απόλλωνας έμειναν στην λευκή ισοπαλία στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έχασαν κραυγαλέες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Από την άλλη, οι κυανόλευκοι της Λεμεσού ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και πλέον οι διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ μειώθηκε στους 5 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι και μόλις στο 5’ έχασαν καλή ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Αλ Γκαντιουί μπήκε στην περιοχή, σέρβιρε στον Ζάιρο το σουτ του οποίου σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών του Απόλλωνα.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ δεν ήταν καλή στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου η Πάφος είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία.

Η πρώτη φάση για τους «κυανόλευκους» της Λεμεσού ήρθε στο 18’ με τον Αλμπάνη ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ρούντκο έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντιγκινί κατέβασε μέσα στην περιοχή την μακρινή μπαλιά του Κατελάρη, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Στο 28’ ο Σεμέδο προσπάθησε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ εκτός περιοχής αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Ο Απόλλωνας βελτιώθηκε σε σχέση με την αρχή του αγώνα αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Πάφου.

Στο 42’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Ο Ζάιρο έφυγε πίσω από την άμυνα από το κέντρο του γηπέδου, κουβάλησε την μπάλα και βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς αλλά ο Σέρβος έδειξε για ακόμα μια φορά την κλάση του και απέκρουσε με τα πόδια κρατώντας το μηδέν.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 0-0.

Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς μπήκε πιο ορεξάτη στην επανάληψη και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν για τους γηπεδούχους και ήρθε στο 57’. Ο Ζάιρο έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 73’ η Πάφος έφτασε μια ανάσα από το γκολ με τον Χέσταντ. Ο Νορβηγός μπήκε στο παιχνίδι στο 71’ και δύο λεπτά αργότερα με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

H πρώτη τελική για τον Απόλλωνα στην επανάληψη ήρθε στο 81’, γεγονός που δείχνει την κακή εικόνα των «κυανόλευκων» στο σημερινό παιχνίδι. Ο Κυριάκου έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούντκο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στο 90+2’. Ο Ζάιρο έκανε το διαγώνιο σουτ και η μπάλα στρώθηκε στον Κοβάσεβιτς ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από πολύ κοντά σε κενή εστία.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό. Η Πάφος ανέβηκε στους 35 αλλά παραμένει ουραγός στο πρώτο γκρουπ. Ο Απόλλωνας έφτασε στους 47 με τη διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ να είναι στους 5 βαθμούς.

Πάφος FC (Μίλανιτς): Ρούντκο, Κβίντα, Σεμέδο (83' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο, Αλ Γκαντιουί (83' Αμπτουσαλάμοφ), Φουρ (71' Χέσταντ), Ταλίς, Ντράγκομιρ, Πάντσεον, Τόμετσακ, Μπάιριτς

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Πίττας (45' Νταμπό), Ρομπέρζ, Κατελάρης (43' Αλεσάμι), Χαμάς, Ντιγκινί, Αλμπάνης (74' Φιλιώτης), Μαυρίας (74' Κυριάκου), Νογιόκ, Κολ, Ζράντι (67' Γιάνγκα)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες κάρτες: 36' Πάντσεον / 51' Μαυρίας, 90+3' Ντιγκινί

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

4ος Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού

VAR: Diaz De Mera Escuderos Isidro