Πολεμιδιώτικη ανατροπή… κόντρα στη Δόξα

Στις νίκες επέστρεψε η Καρμιώτισσα, που κέρδισε την ομάδα της Κατωκοπιάς με 2-1

Σπουδαία η νίκη της Καρμιώτισσας που με ανατροπή νίκησε τη Δόξα και ανέβηκε στη 7η θέση και βλέπει πλέον εξάδα. Αν και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και άφησε τη Δόξα στη 12η θέση.

Α' Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους με τους ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας να είναι περισσότερο δραστήριοι. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 6ο λεπτό με τον Ντούμπια να σουτάρει αλλά ο Σισκόφσκι να αποκρούει σε κόρνερ.  Στο 13ο λεπτό η Καρμιώτισσα έχασε ακόμη μια ευκαιρία με τον Ελ Αλουχί να μην μπορεί να νικήσει τον Σισκόφσκι. Και εκεί που η Δόξα ήταν εντελώς ακίνδυνη μια μπαλιά στην περιοχή της Καρμιώτισσας και την μπάλα να κτυπάει στο χέρι του Σελούσκα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά απο παρέμβαση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ που νίκησε τον Κνόμπλοχ και έγραψε το 0-1.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε. Τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 39ο λεπτό όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ του Καλτσά ο Ντούριτς πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.  Τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η Δόξα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Β' Μέρος

Η Καρμιώτισσα μπήκε πιο δυνατά προσπαθώντας να σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή της Δόξας. Ο χρόνος έδειχνε στο 57ο λεπτό όταν ο Καλτσάς με μια συστημένη μπαλιά έδωσε σίγουρο γκολ στον Ντούμπια που δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει. Η ψυχολογία ανέβηκε στα ύψη για τους ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας που στο 70 λεπτό κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς.

Ο Ντούριτς κέρδισε φάουλ εκατοστά έξω απο την περιοχή όπου ο Ελ Αλουχί ανέλαβε τη εκτέλεση και με ένα αριστουργηματικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Σισκόφσκι. Η Δόξα προσπαθούσε να αντιδράσει και όσο περνούσε ο χρόνος άρχιζε να πιέζει αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Έτσι η Καρμιώτισσα κατάφερε να κρατήσει το υπερ της προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη της σκαρφαλώνοντας στην 7η θέση.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Καλτσάς, Οικονομίδης, Ντούρις.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Ίλιτς, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αμπντουλαχί, Φασουλιώτης, Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόμπτζικ.

Κίτρινες: 53' Ελ Αλουχί,83΄΄'Μπεν Σαλάμ/ 64' Ασαμόα