Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο ο Στέφανος Ντούσκος

Με ολυμπιακό ρεκόρ

Χρυσό χρώμα έχει το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση του Τόκιο. Το κατέκτησε ένας 24χρονος από τα Γιάννενα, ο Στέφανος Ντούσκος, στο μονό σκιφ, και, μάλιστα, με ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να μην ξεκίνησε καλά αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στα πρώτα 500μ. οι Μπορτς και Νίλσεν ήταν οι δύο αθλητές που έφυγαν καλύτερα ενώ ο πρωταθλητής μας ήταν 4ος. Στα επόμενα μέτρα ο κωπηλάτης από τα Γιάννενα ανέβασε ταχύτητα, διατήρησε σταθερό ρυθμό και πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού.

Το 2016 ήταν 6ος στην τετράκωπο και πέντε χρόνια ύστερα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και μέλος της ΔΟΕ Σπύρος Καπράλος.