Έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός!

Επικράτησε της Μπάγερν με 80-67

Σημαντική «ανάσα» πήρε ο Παναθηναϊκός μετά τη συντριβή στο ΣΕΦ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, την οποία νίκησαν 80-67 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 7-17 στην Ευρωλίγκα.

Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Κασελάκη, Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Με την ενέργεια του Κουβανού, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 7-2, με την Μπάγερν να απαντά για την ισοφάριση (7-7). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Αρχικά, ο Γουάιτ ξεκίνησε την αντεπίθεση του «τριφυλλιού» για το +5 (12-7), ενώ ακολούθησαν απανωτά τρίποντα από Νέντοβιτς και Μέικον για το +10 (24-14), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-16), αφού πέραν του Γιάραμαζ οι Βαυαροί δεν είχαν άλλες λύσεις.

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το +10 (30-20) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και ο Χίλιαρντ που «ζεστάθηκε», έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο καλάθι (33-31), στο 16’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Πρίφτη έσφιξαν αμυντικά και εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των ελεύθερων βολών πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (42-35).

Μέσα από την καλή του άμυνα και τους Σαντ-Ρος και Μέικον, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο είχε τα ηνία του ματς, αλλά έφτασε στο +13 (53-40), στο 24’. Εκεί, οι «πράσινοι»… μπλόκαραν επιθετικά, κάνοντας λάθη, με τους Βαυαρούς να επιστρέφουν με σουτ από την περιφέρεια και να πλησιάζουν στο καλάθι (53-51), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, το τέμπο έπεσε κατακόρυφα, με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο και το «τριφύλλι» να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +3 (55-52).

Με έλεγχο των ριμπάουντ και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, η ομάδα του Πρίφτη ξέφυγε στο +8 (63-55), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο και πάλι οι «πράσινοι» έδωσαν… δικαιώματα με τους Ρούμπιτ και Χίλιαρντ να φέρνουν το παιχνίδι στον πόντο (65-64), στο 35’. Η αντίδραση των «πράσινων» ήρθε με τις μεγάλες άμυνες του Σαντ-Ρος, με τους Γουάιτ και Νέντοβιτς να στέλνουν τη διαφορά στο +10 (74-64) και ουσιαστικά να «κλειδώνουν» το ροζ φύλλο, το οποίο ήρθε με το τελικό 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67