Γκολ ο Μανωλάς, «χρυσό» τρίποντο η Νάπολι

Σπουδαία νίκη με σκόρερ τον Έλληνα στόπερ

Χρυσό τρίποντο για τη Νάπολι που επικράτησε με 2-1 της Τορίνο, με τον Κώστα Μανωλά να ανοίγει το σκορ.

Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά αλλά στο 19’ η Νάπολι έφτασε στο γκολ στη πρώτη της καλή φάση. Ο Ινσίνιε εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Μανωλάς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 30’ ο Σιρίγκου έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μίλικ, ενώ στο4’ ο κίπερ της Τορίνο έσωσε και μετά από σουτ του Πολωνού.

Οι «παρτενοπέι» ήλεγξαν το ρυθμό στην επανάληψη και απείλησαν στο 74ο λεπτό με το σουτ του Πολιτάνο που ανάγκασε τον Σιρίγκου σε μεγάλη επέμβαση. Και στο 82’ ο Μέρτενς έβγαλε όμορφη μπαλιά από αριστερά και ο Ντι Λορέντζο με προβολή στο 2ο δοκάρι έκανε το 2-0.

Η Τορίνο μείωσε σε 2-1 στο 90+1' με κεφαλιά του Εντέρα μετά από σέντρα του Ανσέλντι από αριστερά.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Χισάι, Ντι Λορέντζο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Ρουίθ, Λομπότκα (80’ Άλαν), Πολιτάνο (84’ Ελμάς), Μίλικ (74’ Μέρτενς)

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ντε Σιλβέστρι, Ανσάλντι, Ενκουλού, Ίτσο, Μπαζέλι (66’ Μεϊτέ), Μπρέμερ, Ρινκόν (83’ Βέρντι), Λούκιτς, Μπελότι, Τζάτζα (84’ Εντέρα)

Πηγή: aek365.org