Ημίχρονο και… βαθμός στο Μόναχο!

Γκολ δεν μπήκε στο ντέρμπι κορυφής της 21ης «στροφής»

Ισόπαλο χωρίς σκορ τελείωσε το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στη Bundesliga, ανάμεσα σε Μπάγερν Μονάχου και Λειψία, στην «Αλιάντς Αρένα», με το εν λόγω αποτέλεσμα να «ευχαριστεί» την τρίτη Μπορούσια Ντόρτμουντ, που έμεινε στο -4 και το -3 από τους δύο σημερινούς αντιπάλους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις. Ωστόσο, από στατιστικής άποψης, άνηκε ξεκάθαρα στους Βαυαρούς, που είχαν 71% ποσοστό κατοχής μπάλας έναντι 29% των «ταύρων», ενώ τα κόρνερ ήταν 7-1 και τα σουτ 7-2!

Η Μπάγερν απείλησε πρώτη φορά στο 5’, με τον Γκουλάτσι να διώχνει με υπερένταση το μακρινό σουτ του Τιάγκο στην δεξιά του γωνία, με την Λειψία να «απαντάει» στο 24ο λεπτό και τον Βέρνερ να μην μπορεί να σκοράρει μετά από συνδυασμό των Όλμο, Ενκουενκού και Ζάμπιτσερ…

Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Λεβαντόφσκι να βρεθεί σε θέση βολής από κόντρα της μπάλας στο… στομάχι του Χάλστενμπεργκ, αλλά το χαμηλό σουτ του βρήκε πάνω στον Ουπαμεκανό και κατέληξε κόρνερ.

Ακολούθησαν δύο… υποψίες φάσεων, με τον Μπόατενγκ να διώχνει με κεφαλιά μια υποσχόμενη μπαλιά για τον Ενκουενκού στην κόντρα στο 33’ και τον Κλόστερμαν να «μπλοκάρει» το σουτ του Τιάγκο, μετά την ωραία συνεργασία Παβάρ και Μίλερ και τη σέντρα του πρώτου στο 33ο λεπτό.

Ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων να σκοράρουν καταγράφηκε στο 39’, ξανά με τον Λεβαντόφσκι να συνεργάζεται ωραία με τον Μίλερ, να τοποθετείται στο δεύτερο δοκάρι, αλλά τον Ουπαμεκανό να βάζει ξανά τελευταία στιγμή το πόδι του, διώχνοντας σε κόρνερ και αποσοβώντας έτσι το 1-0!

Στην επανάληψη, τα πράγματα πήραν εντελώς διαφορετική τροπή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι και έφτιαξαν δύο φάσεις για να σκοράρουν μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά…

Ο Ζάμπιτσερ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ στο 46’ όμως, ενώ και ο Βέρνερ στο 49’ παρότι πέρασε τον Νόιερ βρήκε απέναντί του τον Αλάμπα, που έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ!

Η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι στο 54’, σε ανατροπή του Λεβαντόφσκι από τον Ουπαμεκανό, αλλά με την υπόδειξη του VAR ο διαιτητής Φριτς καταλόγισε τελικά οφσάιντ, με τις δύο αποφάσεις να είναι αμφότερες σωστές.

Η νωχελική εμφάνιση των νταμπλούχων Γερμανίας στη συνέχεια έδωσε… δικαιώματα στη Λειψία που έψαξε το γκολ σε μια γρήγορη αντεπίθεση. Όπως αυτή του 63ου λεπτού, με τον Ενκουενκού να φεύγει από αριστερά ταχύτατα, να σεντράρει για τον επερχόμενο Βέρνερ, αλλά εκείνον να μην μπορεί ανενόχλητος να σκοράρει απέναντι στον Νόιερ!

Το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό, με την επόμενη μεγάλη ευκαιρία να είναι για την Μπάγερν, όταν ο Λεβαντόφσκι έπαιξε το ένα-δύο με τον Γκορέτσκα, ο δεύτερος βγήκε τετ α τετ με τον Γκουλάτσι, αλλά εκείνος έβγαλε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα το σουτ στην δεξιά γωνία του, στο 80’!

Άλλη αξιόλογη φάση δεν καταγράφηκε στη συνέχεια της αναμέτρησης, με την μεν ομάδα του Χάνσι Φλικ να μένει στο μηδέν για δεύτερη μόλις φορά σε εντός έδρας ματς της τα… οκτώ τελευταία χρόνια και τους Σάξονες να μένουν χωρίς νίκη για τρίτη σερί αγωνιστική.