«Λύγισε» την Ιντερ στα πέναλτι η Γιουβέντους(vid)

Ισοφάρισε με τον Κριστιάνο και τελικά κέρδισε

Την πρώτη της νίκη στο τουρνούα International Champions Cup πήρε η Γιουβέντους.

Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 4-3 στα πέναλτι της Ίντερ, η οποία μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, με την κανονική διάρκεια να λήγει ισόπαλη με σκορ 1-1.

Η Ίντερ σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη από την Γιουβέντους και παρουσίασε καλά στοιχεία στο παιχνίδι της σε σχέση με το περασμένο ματς κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ήταν πιο επιθετική και επικίνδυνη και δημιούργησε φάσεις, ενώ πήρε προβάδισμα στο 10ο λεπτό με αυτογκόλ του Ματάις Ντε Λιχτ. Ωστόσο, στο 68ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ, έχοντας και την τύχη με το μέρος του καθώς η μπάλα βρήκε στο τείχος και άλλαξε πορεία, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Κάπως έτσι, το ματς οδηγήθηκε κατευθείαν στα πέναλτι με τρεις παίκτες της Ίντερ να αστοχούν (Ρανόκια, Λονγκό και Μπ. Βαλέρο), ενώ για τη Γιουβέντους δεν σκόραραν από την άσπρη βούλα οι Ραμπιό και Μπερναντέσκι.