Λύγισε την Τσέλσι η Ντόρτμουντ!

Οι Βεστφαλοί πήραν προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας με 1-0

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ το βράδυ της Τετάρτης (16/02), επικρατώντας στο κατάμεστο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» 1-0 της μαχητικής Τσέλσι!

Με τον Γκρέγκορ Κόμπελ να κατεβάζει «ρολά» και να εξελίσσεται σε φύλακα... άγγελο, και τον Αντεγέμι με ένα απίθανο σπριντ μισού γηπέδου να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, οι Βεστφαλοί πήραν - έστω και οριακά - το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Καλή εμφάνιση για την Τσέλσι, ωστόσο για ακόμα ένα ματς έδειξε πως έχει σοβαρό πρόβλημα στο σκοράρισμα, με την ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ να «βυθίζεται» πλέον και άλλο στην εσωστρέφεια.

Να θυμίσουμε, πως η ρεβάνς του Λονδίνου είναι προγραμματισμένη για της 7 Μαρτίου στο «Στάμφορντ Μπριζ»...

Το ματς:

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά στο ματς, με ξεκάθαρο στόχο να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Σλότεμπερκ με σωτήριο τάκλιν αποσόβησε τον κίνδυνο που πήγε να δημιουργηθεί για την Ντόρτμουντ στην κίνηση του Μούντρικ.

Οι Βεστφαλοί που είχαν την κατοχή της μπάλας, απείλησαν με τους Αντεγέμι και Τσαν στο 13ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ο Κέπα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Τσέλσι βρήκε δίχτυα με τον Τιάγκο Σίλβα, γκολ το οποίο ακυρώθηκε, καθώς ο Βραζιλιάνος στόπερ έπαιξε... βόλεϊ στην περιοχή των Γερμανών, αντικρίζοντας έτσι την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή.

Στα «καπάκια», η Ντόρτμουντ απείλησε με το αδύναμο σουτ του Μπραντ από πλεονεκτική θέση (18'), ενώ στο 21', το δυνατό σουτ του Μπέλιγχαμ βρήκε σε σώματα αμυντικών. Η καλύτερη στιγμή όμως για την ομάδα του Εντίν Τέρζιτς ήρθε στο 27ο λεπτό, όταν ο Αλέ, από πλεονεκτική θέση, έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κέπα, έπειτα από ωραία κάθετη του Μπραντ.

Μια φάση που φαίνεται πως «αφύπνησε» τους παίκτες του Γκρέιαμ Πότερ, οι οποίοι όχι μόνο ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, αντιθέτως, έφτασαν δις κοντά στο γκολ με τον Ζοάο Φέλιξ. Αρχικώς, ο Πορτογάλος, αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 32ο λεπτό έπειτα από γύρισμα του Ζιγιέκ, ενώ, έξι λεπτά αργότερα, και πάλι σε συνθήκη αντεπίθεσης, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κόμπελ...

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, με το διαγώνιο σουτ του Βολφ από τα δεξιά να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, έπειτα από τρομερή ενέργεια και γύρισμα του Μπραντ.

Πολύ διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η Τσέλσι μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Σίνγκαλ Ιντούνα Παρκ», επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της και κλείνοντας στα καρέ της την Ντόρτμουντ. Στο 51', τα σουτ των Φερνάντες και Χάβερτς σταμάτησαν πάνω στον Μπέλιγχαμ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, η εκπληκτική εκτίναξη του Κόμπελ, στέρησε το γκολ στον Τζέιμς, στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άγγλου μπακ.

Μάλιστα, ο 25χρονος Ελβετός κίπερ των Βεστφαλών, είπε ένα ακόμα... αυτοκρατορικό «όχι» στον Ρις Τζέιμς, βγάζοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ το σκαστό δυνατό πλασέ του νεαρού άσου των Λονδρέζων.

Στην εξέλιξη της φάσης του κόρνερ ωστόσο, η Ντόρτμουντ έφυγε ταχύτατα στον αιφνιδιασμό, και με τον Αντεγέμι σε ρόλο... σπρίντερ, να παίρνει την μπάλα πίσω από το κέντρο (!), να περνάει τους Φερνάντες και Κέπα, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0!

Όπως ήταν φυσικό, το γκολ των γηπεδούχων «πάγωσε» τους «μπλε», οι οποίοι αν και συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού, δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν εκ νέου. Σχεδόν ένα τέταρτο μετά, και συγκεκριμένα στο 78', ο Κουλιμπαλί βρέθηκε μόνος του στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, με το σουτ που επιχείρησε να γλιστρά από τα χέρια του Κόμπελ και τον Τσαν να διώχνει με τάκλιν πάνω στην γραμμή!

Ζοάο Φέλιξ και Ζιγιέκ απείλησαν με σουτ στο 84' και 85' αντίστοιχα, με τον κίπερ των Γερμανών να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κόμπελ έβγαλε με απίθανο τρόπο το σουτ του Φερνάντες, κρατώντας το μηδέν και χαρίζοντας τη νίκη στην Ντόρτμουντ!

MVP: Αναμφίβολα κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας της Μπορούσια, καθώς κράτησε όρθια την ομάδα του σε τουλάχιστον 5-6 καλές στιγμές της Τσέλσι.