Μαν. Γιουνάϊτεντ-Τότεναμ 0-3: Special three!(vid)

Η Τότεναμ του Ποτσετίνο έκανε σκόνη την ομάδα του Μουρίνιο

Μια εντυπωσιακή, για ένα ημίχρονο, Τότεναμ έκανε την εμφάνισή της στο Old Trafford και σκόρπισε με 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ βυθίζοντάς την ακόμα παραπάνω στα προβλήματά της. Ο Λούκας Μόουρα με δυο γκολ ήταν ο πρωταγωνιστής, άνοιξε το δρόμο ο Χάρι Κέιν.

Βέβαια η εικόνα του πρώτου μέρους δεν φανέρωνε με τίποτα τα όσα θα ακολουθούσαν, καθώς ήταν η ομάδα του Μουρίνιο αυτή που πίεζε και έδειχνε πιο κοντά στο γκολ. Αν ήταν πιο εύστοχος ο Λουκακού, θα το έβρισκε ενώ η Τότεναμ εμφανίστηκε επιθετικά στο ματς μετά το 40’ όταν είχε δυο καλές στιγμές με Άλι και Έρικσεν.

Στην επανάληψη το έργο ήταν σενάριο τρόμου για την Γιουνάϊτεντ και ονείρωξη για τη Τότεναμ με τον Χάρι Κέιν με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ στο 50’ από κόρνερ του Τρίπιερ και τον Μόουρα στο 52’ να κάνει το 2-0 με σουτ από ασσίστ του Έρικσεν.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» βγήκαν μπροστά για να βρουν ένα γκολ και σε αντεπιθέσεις κινδύνεψαν, με τους Άλι και Κέιν να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά το τρίτο γκολ ήρθε από τον Μόουρα και πάλι σε αντεπίθεση στο 84’ για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.