Πάρτι της Γκλάντμπαχ επί της Ντόρτμουντ

Ανατροπή στην ανατροπή και τεσσάρα για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε

Εκρηκτική ματσάρα στο «Borussia Park», με την Γκλάντμπαχ να παίρνει μία τεράστια νίκη με 4-2 απέναντι στην Ντόρτμουντ, πετυχαίνοντας ανατροπή στην ανατροπή που πέτυχαν οι Βεστφαλοί στο προβάδισμα των «πουλαριών». Απίθανο παιχνίδι στο Μεχενγκλάντμπαχ, με τις δύο ομάδες να ξεχνούν τι σημαίνει άμυνα, παίζοντας απίθανο ποδόσφαιρο κυρίως με αντεπιθέσεις στο ''ξέφωτο'' που αμφότερες άφηναν στα μετόπισθεν.

Εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο με την Γκλάντμπαχ να σκοράρει ένα γκολ που τελικά ακυρώθηκε στα 44 δευτερόλεπτα και τελικά να παίρνει προβάδισμα δέκα λεπτά αργότερα. Η Ντόρτμουντ ''ξύπνησε'' κι έβγαλε αντίδραση πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά και πριν το ημίωρο! Τα «πουλάρια» κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-2, ενώ στο δεύτερο μέρος έκαναν πάρτι στον αγωνιστικό χώρο βρίσκοντας ακόμα δύο τέρματα για την τεράστια νίκη με 4-2!

Πρώτη νίκη για την Γκλάντμπαχ μετά από δώδεκα μεταξύ τους παιχνίδια (11/4/15 η τελευταία) και πρώτη νίκη του τεχνικού των «πουλαριών», Μάρκο Ρόζε, απέναντι στους Βεστφαλούς, στον πάγκο τον οποίον είναι πολύ πιθανό να καθίσει στο άμεσο μέλλον.

Στα 44 μόλις δευτερόλεπτα από την έναρξη της αναμέτρησης και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ντόρτμουντ, η Γκλάντμπαχ σκόραρε με τον Χόφμαν να κλέβει από τον Μπέλιγχαμ και την μπάλα να καταλήγει στον Νόιχαους που με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Χόφμαν. Στο 7' νέα καλή στιγμή για τα «πουλάρια» με σουτ του Χόφμαν εκτός περιοχής, που απέκρουσε ο Μπίρκι. Στο 11' τελικά η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με τον Χόφμαν να εκτελεί ένα φάουλ από τα πλάγια και τον ξεχασμένο Ελβέντι με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Στο 22' και την πρώτη της ευκαιρία, η Ντόρτμουντ έφερε το ματς στα ίσα με τον Σάντσο να περνά ωραία κάθετη για τον Χάαλαντ που από πλάγια θέση ''τσίμπησε'' υπέροχα την μπάλα προ του Σόμερ, κάνοντας το 1-1. Στο 27' οι Βεστφαλοί έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με την μπάλα μετά από κόρνερ να φτάνει στον Ακάνζι που σούταρε, ο Σόμερ απέκρουσε ενώ στην επαναφορά ο Τσαν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Στιντλ έδιωξε πάνω από τη γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Σάτσο να παίζει το «1-2» με τους Ρόις αρχικά και Μπέλιγχαμ στην συνέχεια και να περνά για τον Χάαλαντ που γύρισε υπέροχα και σούταρε για το 1-2.

Στο 32' η Γκλάντμπαχ έφερε και πάλι το ματς στα ίσα με τον Στιντλ να εκτελεί και ένα φάουλ, τον Μπίρκι ν' αποκρούει χωρίς να μπλοκάρει και τον Ελβέντι από κοντά να κάνει το 2-2. Στο 36' οι Βεστφαλοί απείλησαν με κεφαλιά του Χούμελς, μετά από κόρνερ του Σάντσο, που απέκρουσε ο Σόμερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ρόις ν' ανοίγει για τον Σάντσο που σούταρε από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 44' τα «πουλάρια» είχαν καλή στιγμή με σουτ του Νόιχαους από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που πέρασε λίγο έξω.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Γκλάντμπαχ πέτυχε την ανατροπή στην ανατροπή που είχε πετύχει η Ντόρτμουντ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Νόιχαους να βρίσκει ωραία τον Μπενσεμπαϊνί που έκανε καταπληκτική κίνηση και πλασέ από πλάγια θέση, για το 3-2. Στο 53' τα «πουλάρια» βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Χόφμαν να διασχίσει το μισό γήπεδο και να περνά για τον Πλεά που σε τετ-α-τετ με τον Μπίρκι, πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 75' η Ντόρτμουντ είχε καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ του Γκερέιρο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σόμερ. Τρία λεπτά αργότερα η Γκλάντμπαχ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Βολφ να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Τουράμ με κεφαλιά να κάνει το 4-2.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Ζακάρια (84' Χέρμαν), Κράμερ, Νόιχαους, Χόφμαν (65' Τουράμ), Στιντλ (70' Βολφ), Πλεά (70' Εμπολό)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Μόρεϊ (87' Τίγκερς), Ακάνζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ (80' Μουκοκό), Τσαν, Σάντσο, Ρόις (71' Ρέινα), Μπραντ, Χάαλαντ