«Πάτησε» τη Λέστερ η Γουέστ Χαμ, έγραψε ιστορία ο Αντόνιο

Απολαυστική η ομάδα του Μόγιες

Πωπω μια Γουέστ Χαμ! Η ομάδα του Μόγες ήταν απολαυστική και παρέσυρε στο διάβα της τη Λέστερ, την οποία συνέτριψε 4-1 εντός έδρας!

Για 2η φορά στην ιστορία τους στην Premier League και πρώτη μετά το 1997, τα «σφυριά» έκαναν το «2 στα 2» στην εκκίνηση του πρωταθλήματος.

Κατώτερες των περιστάσεων οι «αλεπούδες», που αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 40’ λόγω της αποβολής του Αγιόθε Πέρεθ.

Μοναδική στιγμή για τον φορ της Γουέστ Χαμ, Μιχαΐλ Αντόνιο, που σκόραρε δύο φορές κι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του στην Premier League (με 49 γκολ) αφήνοντας πίσω του τον Ντι Κάνιο.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 26’ σε μια φάση που βγήκαν γρήγορα στην κόντρα και ο Φορνάλς τελείωσε ιδανικά τη φάση μετά από γύρισμα του Μπενραχμά.

Στο 40’, ο Αγιόθε Πέρεθ έκανε εγκληματικό μαρκάρισμα στον σκόρερ των Λονδρέζων και αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Λέστερ με 10 παίκτες.

Στο 56' ο Σογιουντζού γύρισε απρόσεκτα προς τον Σμάιχελ, ο Αντόνιο το κατάλαβε, παρενεβλήθη και έβγαλε έτοιμο γκολ στον Αλγερινό, Σαΐντ Μπενραχμά.

Οι Αλεπούδες κατάφεραν να μειώσουν και να μπουν ξανά στο ματς, όταν ο Γιαν Τίλεμανς στο 70ό λεπτό εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και έκανε το 2-1.

Προσωρινά, όμως, γιατί ήρθε ο Αντόνιο. Στο 80ό λεπτό με εξαιρετική κίνηση πίβοτ εκτέλεσε τον Δανό γκολκίπερ της Λέστερ και πέτυχε το 48ο του γκολ με τη Γουέστ Χαμ στην Premier League. Έγινε ο κορυφαίος σκόρερ των Σφυριών στην πρώτη κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος, αφήνοντας πίσω τον Πάολο ντι Κάνιο.

Ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ (4-1). Το έκανε στο 84ο λεεπτό με την ασίστ του Βλαντίμιρ Τσούφαλ.