«Πάτησε» την Αλαβές και… ανάσανε η Θέλτα!

Διέλυσε την Αλαβές με 6-0

Με εμφανίσεις σαν κι αυτή μπορεί να αισθάνεται ασφαλής! Ο λόγος για τη Θέλτα, η οποία… ξεμπούκωσε και παρέσυρε με 6-0 την Αλαβές στο Βίγκο, στη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της στη μεγάλη κατηγορία από το 1954!

Έτσι, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία επανήλθε στις νίκες μετά από 4 αγώνες και απομακρύνθηκε από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Οι Γαλικιάνοι ξεκίνησαν… φουριόζοι και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14’ με κεφαλιά του Μουρίγιο. Έξι λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Ιάγκο Άσπας να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 2-0 (20’).

Στο 27’, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αγκιρεγκαμπίρια.

Με δύο φανταστικά τέρματα σε διάστημα ενός λεπτού (40’-41’) από τον Ραφίνια, η Θέλτα έφτασε στο 4-0 και… καθάρισε.

Στο 78’, ο νεοαποκτηθείς Νολίτο -στην επανεμφάνισή του με τη φανέλα των «θέλτικος»- έγραψε το 5-0 με πέναλτι, ενώ στο 86’ ο Σάντι Μίνα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του Γκαρθία.