«Πάτησε» τον Τζόκοβιτς και πήγε τελικό!

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον Σέρβο με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Mubadala Tennis World Championships

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς, κέρδισε με ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό του μεγάλου τουρνουά επίδειξης που διεξάγεται στο Άμπου Ντάμπι…

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον κάτοχο του τίτλου στο Mubadala Tennis World Championships, όμως δεν πτοήθηκε ποτέ, έδειξε χαρακτήρα και γύρισε “τούμπα” το ματς για να πανηγυρίσει την πρώτη μεγάλη νίκη του για τη νέα σεζόν.

Μπορεί να την κατέκτησε σε τουρνουά επίδειξης, αλλά δεν παύει να επιβλήθηκε του Νο2 τενίστα του κόσμου. Μετά από δυο ώρες και επτά λεπτά, ο 21χρονος Έλληνας επικράτησε με 3-6, 7-6(4), 6-4 και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό του θεσμού.

Ο Στέφανος συμμετέχει για πρώτη φορά στο σπουδαίο τουρνουά επίδειξης και καταφέρνει να εκθρονίσει τον Σέρβο που έχει κερδίσει 4 φορές τον τίτλο.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η τρίτη νίκη του Τσιτσιπά επί του Τζόκοβιτς σε πέντε παιχνίδια.

Στον τελικό ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ναδάλ - Κατσάνοφ, διεκδικώντας τη νίκη που θα του αποφέρει 250 χιλιάδες δολλάρια.