«Special» το ντεμπούτο του Ζοσέ!

Η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές

Η Τότεναμ απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Γουέστ Χαμ επικρατώντας με 3-2 στο ντεμπούτο του Ζοσέ Μουρίνιο. Τα «σπιρούνια» επέστρεψαν στις νίκες μετά από έξι ολόκληρες αγωνιστικές. Σον, Λούκας και Κέιν σκόραραν για τους φιλοξενούμενους. Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Αντόνιο και Ογκμπόνα.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Κέιν βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ενώ στο 20’ ο Ρομπέρτο έσωσε μετά από σουτ του Σον και στην εξέλιξη της φάσης ο Λούκας βρέθηκε μόνος προ του Ισπανού αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει με κεφαλιά.

Και τελικά στο 36’ ο Άλι έδωσε κάθετα στον Σον, που έκανε όμορφη κίνηση στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το 0-1. Στο 41’ μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Ρομπέρτο έκανε τραγική έξοδο, ο Άλι σούταρε από το πέναλτι αλλά ο κίπερ της Γουέστ Χαμ πρόλαβε και γύρισε για να σώσει, ενώ στο 43’ ο Σον έφυγε από αριστερά μετά από φοβερό τακουνάκι του Άλι ενώ ήταν πεσμένος, γύρισε για τον Λούκας που με κοντινή προβολή έγραψε το 0-2. Στο 45+2’ ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά και ο Ρομπέρτο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 48ο λεπτό ο Μόουρα έχασε απίθανη ευκαιρία αλλά στο 49’, ο Οριέ σέντραρε από δεξιά και ο Κέιν με κεφαλιά έγραψε το 0-3. Στο 60’ ο Γκατσανίγκα μπλόκαρε το σουτ του Αντόνιο, ο οποίος στο 73’ με όμορφο πλασέ από το πέναλτι μείωσε σε 1-3. Στο 90’ μετά από κόρνερ ο Αλέρ πήρε την κεφαλιά και ο Ράις σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ και στο 90+6' ο Αλντερβάιρελντ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ και από το κόρνερ ο Ογκμπόνα πλάσαρε από το πέναλτι για το 2-3.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ρομπέρτο, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σνόντγκρας, Ντιόπ (65’ Κ.Σάντσες), Άντερσον (46’ Αντόνιο), Φρέντερικς, Νόουμπλ, Ράις, Γιαρμολένκο (56’ Φορνάλς), Αλέρ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκατσανίγκα, Ντέιβις (75’ Ρόουζ), Αλντερβάιρελντ, Οριέ, Σάντσες, Άλι (79’ Έρικσεν), Λούκας Μόουρα (82’ Σισοκό), Ντάιερ, Γουίνκς, Σον, Κέιν