Στους «16» με ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Ξεπέρασε το εμπόδιο του Φονίνι ο Ελλαδίτης τενίστας στο Indian Wells

Ο Φάμπιο Φονίνι παίδεψε τον Στέφανο Τσιτσιπά, αλλά ο 23χρονος τενίστας πέρασε το τεστ και έκλεισε θέση στη φάση των «16» του Indian Wells, νικώντας με 2-1 σετ.

Παρότι έμεινε πίσω με σετ και μπρέικ, ο Στέφανος λύγισε τον 34χρονο Ιταλό (Νο.30) με 2-6, 6-3, 6-4 σε 2 ώρες και 2 λεπτά και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τρίτο γύρο του BNP Paribas Open.

Εκεί θα βρει τα ξημερώματα της Πέμπτης (περίπου στις 4) τον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ, Νο.27 στην παγκόσμια κατάταξη, που άφησε εκτός με 6-4, 6-2 τον Κριστιάν Γκαρίν.

Ο Φονίνι ξεκίνησε με μπρέικ το ματς χάρη σε 3 αβίαστα λάθη στο φόρχαντ του Στέφανου, που τα έστειλε όλα στο φιλέ.

Ο Ιταλός κράτησε το σερβίς του και στρίμωξε στο τρίτο τον Τσιτσιπά που χρειάστηκε να σβήσει τρία μπρέικ πόιντ για να μειώσει σε 2-1, σε ένα game που κράτησε 9 λεπτά.

Τα λάθη του Τσιτσιπά συνεχίστηκαν, με τον Ιταλό να κάνει το 3-1 με love game και στη συνέχεια το 4-1 με νέο μπρέικ χάρη σε δύο αβίαστα λάθη του Στέφανου που έβγαλε τα πρώτα νεύρα σε εκείνο το σημείο.

Ο Φονίνι έσωσε μπρέικ πόιντ και έκανε το 5-1 στο σερβίς του ενώ είχε δύο σετ πόιντ στο σερβίς του Τσιτσιπά, με τον Ελληνα τενίστα να τα σώζει και να μειώνει σε 5-2.

Ο Ιταλός έκλεισε όμως το σετ με λάθος επιστροφή του Τσιτσιπά.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος ξεκίνησε ιδανικά κερδίζοντάς το και είχε ευκαιρία για μπρέικ στο δεύτερο, αλλά ο Φονίνι το έσβησε και στη συνέχεια έκανε αυτός μπρέικ στο σερβίς του Ελληνα τενίστα, χάρη σε δικά του λάθη.

Εκεί ξύπνησε ο Στέφανος και βρήκε το πρώτο του μπρέικ στο ματς με λάθος του Φονίνι για να ισοφαρίσει σε 2-2 και κράτησε με winner το σερβίς του, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 3-2.

Σε εκείνο το σημείο άρχισαν τα λάθη του Ιταλού, με τον Τσιτσιπά να φτάνει σε ένα ακόμη μπρέικ και να κατά το σερβίς του, φτάνοντας στο 5-2.

Ο Ιταλός μετά από 4 σερί χαμένα games μείωσε σε 5-3 και ο Στέφανος σέρβιρε για το σετ, το οποίο και πήρε με τρεις συνεχόμενους άσους!